Сергей Пынзару

Помогите составить 10 вопросов к тексту на англ. языке) плиз!

We live at the seaside. We live in a big block next to the post-office. The block we love in faces the sea and when you look at the sea you feel plenty of open space. The place we live in is fine, indeed.
I study Physics at the Polytechnical College. I like physics and want to be a good physicist. My sister Helen takes medicine at the Medical College. She wants to be a doctor. She to be a good doctor too.
On weekdays we get up at seven. We take a cup of tea and a cake and go to colege. We get to college by bus. The bus-shop is at tha post-office. While at the bus-stop we often meet Misha Petrov and his sister Masha. Masha studies at the Polytechnics, too while Masha is not a student. She is a shop assistant.
The Polytechnical is in the centre and it takes us ten minutes to get to college by bus. Misha and I often get home late. We seldom take a bus to get home. We go on foot and speak about physics and students’ life. Misha is good at physics. It takes us twenty minutes to get home on foot. We like the way home.
Helen and Masha seldom go home on foot. They take a bus to get home.

Мы живем на побережье. Мы живем в большом блоке рядом с почтой. Блок мы любим в лицах море и когда Вы смотрите на море, Вы чувствуете много открытого пространства. Место, в котором мы живем, прекрасно, действительно.
Я изучаю Физику в Политехническом Колледже. Я люблю физику и хочу быть хорошим физиком. Моя сестра Хелен принимает лекарство в Медицинском Колледже. Она хочет быть доктором. Она, чтобы быть хорошим доктором также.
В будние дни мы встаем в семь. Мы берем чашку чая и пирог и идем в colege. Мы добираемся до колледжа автобусом. Автобусный магазин в tha почте. В то время как на автобусной остановке мы часто встречаем Мишу Петрова и его сестру Машу. Маша учится в Политехнических дисциплинах, также в то время как Маша не студентка. Она - продавщица.
Политехническое находится в центре, и нам требуются десять минут, чтобы добраться до колледжа автобусом. Миша и я часто возвращаемся домой поздно. Мы редко садимся на автобус, чтобы возвратиться домой. Мы ходим пешком и говорим о жизни студентов и физике. Миша способен к физике. Нам требуются двадцать минут, чтобы возвратиться домой пешком. Нам нравится путь домой.
Хелен и Маша редко идут домой пешком. Они садятся на автобус, чтобы возвратиться домой.

Василий Семиков

Where do we live? We live in a big block next to the post-office, don\t we? where do yuo study? What do yuo like? My sister Helen takes medicine at the Medical College, does not she? When do we get up? How do we get to college? Masha is not a studentm is he? How many minutes does it take to get to college? Do Helen and Masha go home on foot?