Алексей Петров

Как написать предложение по английскому.

''В нашем классе есть четыре группы по английскому языку. Я в группе учителя Ларисы Гаврииловны. Она очень добрый, мудрый и отзывчивый преподаватель, за что я ей очень благодарен. ''

подправка во втором предложении. Я в группе учителя английского языка Ларисы Гаврииловны.

Николай Казаков

There are four groups of English in our class. I am in the group of English teacher Larisa Gavriilovna. She is a kind, wise, and sympathetic teacher, for which I am grateful to her

Серёга Горбулин

In our class there are four groups of English. I am in the group of teachers Larissa Gavriilovny. She is very kind, wise and sympathetic teacher, and I am very grateful. '

Вероника Львова

По-английски это будет звучать так
Our class is devided into 4 separate groups to study English. My group teacher's name is Larisa Gavrilovna. I appreciate the way she teaches me English.