Александр Михайлов

Есть ли какая связь между песней Чака Берии Run Rudolf,Run с известной фразой "Беги Форрест, Беги?

Горшков Александр

Ни Берри, ни Форрест - здесь не при чём
++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Во всём виноват Апдайк, со своим КРОЛИКОМ
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++
Чти в Вики
Ссылки не идут. .

Наталья Джепко

Чак Берия =))) думаю никак между собой не связаны.

Влад Борщевский

"Run Rudolph Run" is a Christmas song popularized by Chuck Berry and written by Johnny Marks and Marvin Brodie and published by St. Nicholas Music (ASCAP). The song was first recorded by Berry in 1958 and released as a single on Chess Records (label no. 1714).

History

Even though the song was written by Johnny Marks and Marvin Brodie and published by Johnny Marks' publishing company, St. Nicholas Music, the 1958 45 rpm has the song as written by "C. Berry Music & M. Brodie". The thought was to cover up the known Christmas songwriter Johnny Marks from hip R&B DJs and buyers.[citation needed] The song was subsequently officially always listed as written by Johnny Marks and Marvin Brodie and published by St. Nicholas Music (ASCAP). All cover versions of the song show the composers as Johnny Marks and Marvin Brodie and the publisher as St. Nicholas Music.

.