Катя Лобачёва

Помогите, очень надо! Поставьте глаголы, заключенные в скобках, в нужном времени Continuous.

Поставьте глаголы, заключенные в скобках, в нужном времени Continuous.
1. Last year Russian explorers (to conduct) a wide program of research in Antarctica. Aircraft (to take part) in this research work.
2. Our research institute (to work) on this problem during the past two years.
3. He (to test) a new machine when they entered the laboratory.
4. As it (to rain) in the morning yesterday we did not go to the country.
5. We (to wait) for you at the library at five tomorrow.
6. My friend (to work) on his thesis from 1988 to 1991.

Татьяна Косачева

1. were conducting, was taking part
2. is working
3. was testing
4. was raining
5. will be waiting
6. was working

Алеся Смирнова

1. were conducting, was taking part
2. has been working
3. was testing
4. was raining
5. shall be waiting
6. was working

Евгений Миргаязов

указание на время совершения-past cont ставь глагол в прошед. - ed на конце или по словарю

Николай Гуляев

1. were conducting, was taking part
2. is working
3. was testing
4. was raining
5. will be waiting
6. was working