Св
Светлана

Просьба поставить во множественное число следующие предложения!!!

1. The plate was on the table. 2. This town is very large. 3. Is that girl your sister? 4. I shall give you my book.

Светик Егорова

1. The plates were on the table. 2. These towns are very large. 3. Are those girls your sisters? 4. I shall give you my books.