Роман Зыков

системные требования far cry 3

Я искал системные требования Far Cry 3 везде они разные посмотрел в стиме Recommended:

Memory:4 GB RAM
Graphics:512MB Video RAM (1GB Video RAM), DirectX9c (DirectX11) Shader Model 3.0 (Shader Model 5.0)
DirectX®:11
Hard Drive:15 GB HD space
Sound:DirectX Compatible (Recommended Surround Sound 5.1 capable)
Other Requirements:Broadband Internet connection
Additional:*Supported Video Cards at Time of Release: AMD Radeon™ HD 2900 / 3000 / 4000 / 5000 / 6000 / 7000 series, NVIDIA® GeForce® 8800 GTX / 9 / 200 / 400 / 500 / 600 series. Laptop versions of these cards may work, but are not supported. These chipsets are the only ones that will run this game. For the most up-to-date minimum requirement listings, please visit the FAQ on our support website at http://support.ubi.com.
Requires a UPlay account это правда или нет ?

Та
Татьяна

Если требования из steam,то да. Это же офицальный источник.