Максим Комаров

Помогите сделать упражнение по английскому Кауфман стр 96 упр 5

Мишина мама плохо знает англ язык. Она подготовила несколько нужных фраз для встречи Роба, но в некоторых предложениях сделала ошибки

1 you sit down here can 2 you can phone your mother 3 we can go to the cinema 4 can i help you how? 5 Misha show you your room can 6 you understand can Russian? 7 my hysband take can your bags? 8 we take can you for a walk? 9 i cook can English food for you 10 cant my hysband speak English 11 you can call me Anna 12 i call you Rob can? Расставте эти фразы в том порядке, в котором они употребляются, когда приезжает гость. В каких фразах глагол can употреблен в значении мочь, уметь, а в каких- в значении разрешения?

Гл
Глеб

7 you can sit down here (Р) 8 you can phone your mother (Р) 9 we can go to the cinema (М) 11 how can i help you? (М) 6 Misha can show you your room (М) 3 can you understand Russian? (М) 4 can my hysband take your bags? (Р) 10 can we take you for a walk? (М) 9 i can cook English food for you (М) 5 my hysband cant speak English (М) 1 you can call me Anna (Р) 2 can i call you Rob? (Р)

Р -разрешение М -мочь