Дополнительное образование
переведите на русский - английский язык 6 класс ответь плз (не на онлайн переводчиках)
1. My father is … in the family. A) taller B) tall C) the tallest D) tallest E) more tall {correct answer}=C 2. Jane looked at her child … . A) happy B) more happy C) happier D) happily E) happier {correct answer}=D 3. They … just … a real tiger in the zoo. A) have … saw B) have … seen C) to … see D) has … seen E) are … seen {correct answer}=B 4. This is the house … I have lived all my life. A) where B) what C) why D) who E) when {correct answer}=A 5. Alan knew that his brother … for Paris two hours ago. A) left B) had left C) was leaving D) leaved E) were leaving {correct answer}=B 6. There is … thick carpet in … corner of my room.. A) a, the B) the, an C) an, --D) – , the E) --,--{correct answer}=A 7. Her hair … dark-brown, but her eyes … light-blue. A) are, are B) are, is C) is, are D) is, is E) am, is {correct answer}=C 8. Your car really needs … ! It’s dirty! A) to clean B) cleaning C) cleaned D) clean E) be cleaned {correct answer}=B 9.I haven’t got any money about me. – Well, I … you some. A) am lending B) will lend C) am going to lend D) lend E) am going lend {correct answer}=B 10. You … open the bird’s cage. It will fly out! A) should B) can’t C) couldn’t D) can E) shouldn’t {correct answer}=E 11. The game … well by both teams last Sunday. A) will be played B) has been played C) had been played D) is being played E) was played {correct answer}=E 12. If you … in time, you will see the firework display. A) will come B) come C) aren’t D) have come E) came {correct answer}=B 13. If you were a poet, you … beautiful poetry. A) would write B) would have written C) will write D) to write E) wrote {correct answer}=A 14. I was told that she … milk at 5 in the evening. A) has brought B) bring C) would bring D) will bring E) was bringing {correct answer}=C 15. My friends asked me: “Where are your parents?” A) My friends want to know where my parents were. B) My friends wanted to know where were my parents. C) My friends want to know where my parents were. D) My friends wanted to know where my parents were. E) My friends wanted know where my parents were. {correct answer}=A
1 мой отец самый высокий в семье
2 Джэйн заметила, что её ребёнок счастлив
3 Они только что увидили настоящего тигра в зоопарке
4 Это дом, где я живу со своей семьёй
5 Алан знает, что его брат уезжает из Парижа через 2 часа
6 Это толстый здоровый ковёр лежит в углу моей комнаты
7 Её волосы тёмно-коричневые, а её глаза светло-голубые
8 Твою машину правда надо почистить! Она грязная!
9 -У меня нету денег. -Я дам тебе взаймы
10 Не открывайте клетки птиц! А то они вылетят!
11 в эту игру сыграют обе команды в это воскресенье.
12 Если ты не придёшь вовремя, ты не увидишь салют
13 Если ты поэт, ты напишишь красивые стихи
14 Я сказал, что она выпьёт молоко в 5 вечера
15 мой друг спросил меня "Где твои родители? "
4 Это дом, где я живу со своей семьёй
1 Мой папа самый высокий в семье.
2. Джейн радостно посмотрела на своего ребенка.
3. Они только что увидели настоящего тигра в зоопарке.
4. Это дом в котором я прожил всю жизнь.
5. Алан узнал, что его брат уехал в Париж два часа назад.
6. В углу моей комнаты лежит толстый ковер.
7. Ее волосы темно-коричневые, а глаза светло-голубые.
8. Вашу машину нужно помыть. Она грязная!
9. У меня нет с собой денег. - Хорошо, я одолжу тебе немного.
10. Не следует открывать птичью клетку. Она может вылететь.
11. В прошлое воскресенье обе команды хорошо сыграли.
12. Если ты придешь вовремя, то увидишь феерверк.
13. Если бы ты был поэтом, то писал бы красивые стихи.
14. Мне сказали что она принесет молоко в пять вечера.
15. Мои друзья спросили меня где твои родители? . мои друзья хотели узнать где были мои родители.