Домашние задания: Иностранные языки

Помогите пожалуйста!!! Нужно написать 4 предложения в past simple и вопросы к ним

1) Mary ate ice-cream yesterday. - Мэри вчера ела мороженое. - Who ate ice-cream yesterday? - Кто вчера ел мороженое?
2) I lived in London for 13 year. - Я прожил в Лондоне 13 лет. - How long did you live in London? - Как долго вы прожили в Лондоне?
3) I did not understand this question. - Я не понял этот вопрос. - Did you understand this question? - Ты понял этот вопрос?
4) I heard a strange sound, looked back, and saw a huge cat sitting on the table. - Я услышал странный звук, обернулся и увидел здоровенного кота, сидящего на столе. - I heard a strange sound, looked back, and saw a huge cat sitting on the table, didn't I? - Я услышал странный звук, обернулся и увидел здоровенного кота, сидящего на столе, не так ли?
Оксана Крош
Лучший ответ
She broke her leg one week ago. Did she break her leg one week ago?
He ate river fish one day ago. Did he eat river fish one day ago?
We fed our dog four hours ago. Did we feed our dog four hours ago?
They built a new house two weeks ago. Did they build a new house two weeks ago?