Домашние задания: Иностранные языки

Требуется перевод-- Translate sentences using Past Simple Очень срочно

Translate sentences using Past Simple

1. Он убрал квартиру в обед. 2. Он закончил работу в 8 часов вечера. 3. Они приготовили ужин в 9 часов вечера. 4. Она начала работу в 7 часов утра. 5. Мы посмотрели телевизор утром. 6. Она убрала квартиру. 7. Он работал утром. 8. Они работали днем. 9. Он убрал дом утром. 10. Он посмотрел телевизор вечером. 12. Он закончил работу в 9 часов вечера. 13. Они убрали квартиру утром. 14. Он приготовил завтрак в 6 часов утра. 15. Он начал работу в 7 часов утра. 16. Они закончили работу в 2 часа дня. 17. Она посмотрела телевизор в 2 часа дня.

Translate sentences using Past Simple

1. Я начала работу в 6 часов утра. 2. Он закончил работу в 7 часов вечера. 3. Я работала вечером. 4. Он начал работу в 7 часов утра. 5. Он приготовил ужин в 8 часов вечера. 6. Она посмотрела телевизор. 7. Они убрали квартиру утром. 8. Он закончил работу в 8 часов вечера. 9. Он приготовил обед в 6 часов вечера. 10. Он убрал квартиру утром. 11. Я посмотрела телевизор вечером. 12. Он начал работу в 8 часов утра. 13. Они закончили работу в 7 часов вечера. 14. Она начала работу в 9 часов утра. 15. Они убрали дом в 10 часов утра. 16. Он закончил работу в 11 часов утра. 17. Он посмотрел телевизор в обед.

Translate sentences using Past Simple

1. Они ходили вчера в кино (go – went). 2. Он сделал покупки вчера (do – did). 3. Он ходил в школу вчера (go to school). 4. Они пришли в 8 часов вечера (come – came). 5. Он был дома в 2 часа дня (be – was). 6. Они были дома в 3 часа дня (be - were). 7. Они были в школе позавчера. 8. Он был дома позавчера. 9. Они ходили на пляж на прошлой неделе. 10. Он купил машину в прошлом году (buy – bought). 11. Они позавтракали в 6 часов вечера (have – had). 12. Он пообедал в 2 часа дня. 13. Они пообедали в 3 часа дня. 14. Он ходил гулять вечером. 15. Они были дома вчера. 16. Они были на работе позавчера. 17. Он принёс деньги вчера (bring – brought; money)

Translate sentences using Past Simple

1. Мы купили дом в прошлом году. 2. Они сделали покупки вчера. 3. Он разбил окно. 4. Она принесла 3 книги позавчера. 5. Они были дома на прошлой неделе. 6. Он купил машину позавчера. 7. Они пошли в кино вчера. 8. Они сделали покупки утром. 9. Она ходила в кино

вчера. 10. Они ходили в школу. 11. Они были дома вчера. 12. Он был дома вчера. 13. Она была дома вчера.

Translate sentences using Past Simple

1. Они вернулись позавчера (come back). 2. Он ходил в кино вчера. 3. Они подрались вчера (fight). 4. Она ходила в магазин (go to the shop). 5. Я позавтракал в 7 часов утра. 6. Я пообедал в 2 часа дня. 7. Они поужинали в 6 часов вечера. 8. Она пришла в 9 часов вечера.

9. Они принесли книги вчера. 10. Он был дома в 4 часа дня. 11. Она была в школе на прошлой неделе. 12. Они принесли стулья (chairs) на прошлой неделе. 13. Он забыл деньги вчера. 14. Они подрались в прошлом месяце. 15. Они были дома на прошлой неделе.

Translate sentences using Past Simple

1. Они одолжили мне деньги. 2. Она потеряла деньги вчера (lose). 3. Он заправил постель 2 часа назад (make). 4. Она встретила его позавчера (meet). 5. Мы сказали это вчера (say). 6. Они продали дом 3 года назад (sell). 7. Солнце светило вчера (shine). 8. Они спели эту песню (sing). 9. Они катались на велосипеде в прошлом месяце.

Translate sentences using Past Simple

1. Он сделал покупки позавчера. 2. Они ходили в кино вчера. 3. Она пришла вчера в 2 часа дня. 4. Мы ходили в школу вчера. 5. Он разбил окно вчера. 6. На прошлой неделе мы ходили на пляж. 7. Они купили дом в прошлом году. 8. Он приготовил обед в 2 часа дня.

9. Они убрали квартиру утром. 10. Он посмотрел телевизор в обед. 11. Они помыли окно утром. 12. Он приготовил обед в 2 часа дня. 13. Они поиграли в компьютерные игры вчера
Перевод предложений с помощью Past Simple

1. He has cleaned house in the afternoon. 2. He finished work at 8 PM. 3. They cooked dinner at 9 PM. 4. She started work at 7 o'clock in the morning. 5. We watched TV this morning. 6. She cleaned the apartment. 7. He worked in the morning. 8. They worked day. 9. He cleaned the house this morning. 10. He watched TV in the evening. 12. He finished work at 9 PM. 13. They cleaned the apartment this morning. 14. He made Breakfast at 6: 00 in the morning. 15. He started work at 7 o'clock in the morning. 16. They finished the work at 2pm. 17. She watched TV at 2: 00 in the afternoon.

1. I started work at 6 o'clock in the morning. 2. He finished work at 7 PM. 3. I worked in the evening. 4. He started work at 7 o'clock in the morning. 5. He made dinner at 8 PM. 6. She watched TV. 7. They cleaned the apartment this morning. 8. He finished work at 8 PM. 9. He made dinner at 6 PM. 10. He cleaned the apartment this morning. 11. I watched TV in the evening. 12. He started work at 8 o'clock in the morning. 13. They finished the work at 7 PM. 14. She started work at 9 o'clock in the morning. 15. They cleaned the house at 10: 00 in the morning. 16. He finished work at 11 o'clock in the morning. 17. He watched TV at lunch.

1. They went to the movies yesterday (go – vent). 2. He made purchases yesterday (do-did). 3. He went to school yesterday (go to school). 4. They came at 8 PM (come – came). 5. He was home at 2pm (be – was). 6. They were home at 3pm (be - were). 7. They were at school the day before yesterday. 8. He was home the day before yesterday. 9. They went to the beach last week. 10. He bought a car last year (buy – bought). 11. They had Breakfast at 6pm (have – had). 12. He had lunch at 2: 00 in the afternoon. 13. They had lunch at 3pm. 14. He went out at night. 15. They were home yesterday. 16. They were at work the day before yesterday. 17. He brought money yesterday (bring-brought; money)

1. We bought a house last year. 2. They did the shopping yesterday. 3. He broke the window. 4. She brought 3 books the day before yesterday. 5. They were home last week. 6. He bought a car the day before yesterday. 7. They went to the movies yesterday. 8. They did their shopping this morning. 9. She went to the movies

yesterday. 10. They went to school. 11. They were home yesterday. 12. He was home yesterday. 13. She was home yesterday.

1. They returned day before yesterday (to come back). 2. He went to the movies yesterday. 3. They had a fight yesterday (fight). 4. She went to the store (go to the shop). 5. I had Breakfast at 7 am. 6. I had lunch at 2pm. 7. They had dinner at 6 PM. 8. She came at 9 o'clock in the evening.

9. They brought the books yesterday. 10. He was home at 4: 00 in the afternoon. 11. She was at school last week. 12. They brought chairs (chairs) last week. 13. He forgot the money yesterday. 14. They fought last month. 15. They were home last week.

1. They lent me money. 2. She lost money yesterday (lose). 3. He made his bed 2 hours ago (make). 4. She met him the day before yesterday (meet). 5. We said it yesterday (say). 6. They sold the house 3 years ago (sell). 7. Yesterday the sun was shining (shine). 8. They sang this song (sing). 9. They rode a bike last month.

1. He did his shopping the day before yesterday. 2. They went to the movies yesterday. 3. She came yesterday at 2 o'clock. 4. We went to school yesterday. 5. He broke the window yesterday. 6. We went to the beach last week. 7. They bought the house last year. 8. He
Jahangir Turaliev