Домашние задания: Иностранные языки

СРОЧНО! ПОЖАЛУЙСТА ПОМОГИТЕ

Раскройте скобки, употребив соответствующее время. Переведите предложения на русский язык.

1. The rain (to begin) before we arrived home.

2. We saw the film after we (to read) the book.

3. We (to play volley-ball) on Mondays.

4. All students of our group (to speak) English well, except me.

5. She not (to leave) home yesterday.

6. The students (to go) to Moscow last week.

7. He (to finish) working on his report 2 days ago.

8. Tomorrow I (to get up) early.

9. It (not to rain) when we went out of the house.

10. We (to discuss) the problem while you were playing the piano.

11. Listen, somebody (to knock) at the door.

12. This time last year I (to fly) to Boston.

13. I (to wait) for you since 2 o’clock.

14. He (to work) here for 15 years already.

15. Wake up! You (to sleep) for ten hours already.

УМОЛЯЮ, ОЦЕНКА В ЧЕТВЕРТИ РЕШАЕТСЯ
Ruslan Zakharov
1. The rain had begun before we arrived home. Дождь начался до того, как мы прибыли домой.

2. We saw the film after we had read the book. Мы посмотрели фильм после того, как прочитали книгу.

3. We play volley-ball on Mondays. Мы играем в волейбол по понедельникам.

4. All students of our group speak English well, except me. Все студенты/ученики нашей группы кроме меня хорошо говорят по-английски.

5. She did not to leave home yesterday. Она не выходила из дома вчера. /не покидала дом вчера.

6. The students went to Moscow last week. Студенты поехали в Москву на прошлой неделе.

7. He finished working on his report 2 days ago. Он закончил работу над докладом 2 дня назад.

8. Tomorrow I will get up early. Завтра я встану рано.

9. It was not raining when we went out of the house. Дождя не было, когда мы вышли из дома.

10. We were discussing the problem while you were playing the piano. Мы обсуждали проблему в то время, когда ты играл на пианино.

11. Listen, somebody is knocking at the door. Послушай, кто-то стучит в дверь.

12. This time last year I was flying to Boston. В прошлом году в это самое время я летел в Бостон.

13. I have been waiting for you since 2 o’clock. Я жду тебя с двух часов.

14. He has worked here for 15 years already. Он работает здесь уже 15 лет.

15. Wake up! You have slept for ten hours already. Просыпайся! Ты проспал уже десять часов.
Виктория Калиновская