Домашние задания: Иностранные языки

ПОМОГИТЕ ЗАДАНИЕ ПО АНГЛИЙСКОМУ ЯЗЫКУ !!!

Задание 1. Перевести предложения на русский. Определите грамматическое время (Прошлое простое, Прошлое совершенное, Настоящее непрерывное, Прошлое непрерывное, Настоящее совершенное, Настоящее простое, Настоящее простое, Настоящее совершенное, Непрерывное.
1.When we arrived they had left the office.
2.Mary's cousins have been exploring the space since they were students.
3.Jane has come home recently and she is cooking supper now.
4.Sometimes we invite friends and enjoy playing table tennis.
5.When her parents came she was talking over the phone
6.. Yesterday he came home and saw that his wife was painting the door.
7.She often tells funny stories to her friends.
8.Mr Smith has been teaching English in Russia since 2000.
9.She had translated the song before her friend brought her his own translation.
10. Monica has broken her favourite cup today and now she is choosing a new one
1.arrived - Past Simple; had left - Past Perfect
2.have been exploring - Present Perfect Continuous; were - Past Simple
3.has come - Present Pesrect; is cooking - Present Continuous
4.invite - Present Simple; enjoy - Present Simple
5.came - Past Simple; was talking - Past Continuous
6.came - Past Simple; saw - Past Simple; was painting - Past Continuous
7.tells - Present Simple
8.has been teaching - Present Perfect Continuous
9.had translated - Past Perfect; brought - Past Simple
10.has broken - Present Perfect; is choosing - Present Continuous
Каримбай Рыскулов
Лучший ответ
1 - Когда мы прибыли, они покинули офис.
2 - Двоюродные сестры/братья Мари исследовали космос с тех пор, как они были студентами.
3 - Джейн недавно вернулась домой и сейчас она готовит ужин.
4 - Иногда мы приглашаем друзей и наслаждаемся игрой в настольный теннис.
5 - Когда её родители пришли она говорила по телефону.
6 - Вчера он пришёл домой и увидел как его жена красит дверь.
7 - Она часто рассказывает своим друзьям смешные истории
8 - Мистер Смит преподавал Английский язык в России с 2000 года.
9 - Она перевела песню до того как её друг принёс ей его собственный перевод.
10 - Сегодня Моника разбила свою любимую кружку и сейчас она выбирает новую.
Галина Михеева
Жанат Оспанова а какие времена? скажите если не сложно)