Домашние задания: Иностранные языки

Английский язык-Домашнее задание ПОМОГИТЕ ПОЖАЛУЙСТА

III Перепишите следующие предложения; подчеркните Participle I и Participle II. Переведите предложения на русский язык.
1. In the Middle Ages in Europe numerous wars between different nation took place causing great damages to the houses of crowded Medieval towns.
(В средние века в Европе происходили многочисленные войны между разными народами, в результате чего жилища многолюдных средневековых городов сильно пострадали.)
2. The earliest houses in Britain were round, built of wood or wicker basket work. (плетение из прутьев)
(Самые ранние дома в Британии были круглыми, построенными из дерева или плетеных корзин.)
3. Taking a key out of his pocket, he opened the door.
(Вынув из кармана ключ, он открыл дверь.)
4. A cabriolet is a light two – wheeled carriage introduced from France in the 19th century.
(Кабриолет - это легкий двухколесный экипаж, привезенный из Франции в 19 веке.)
5. Not Having a car, she finds it difficult to get around.
(Не имея машины, ей трудно передвигаться.)
Participle I и Participle II.
1. In the Middle Ages in Europe numerous wars between different nation took place causing great damages to the houses of crowded Medieval towns.------causing---Participle I
2. The earliest houses in Britain were round, built of wood or wicker basket work. (плетение из прутьев) -------built ----Participle II.
3. Taking a key out of his pocket, he opened the door.-----Taking----Participle I
(Кабриолет - это легкий двухколесный экипаж, привезенный из Франции в 19 веке.) ----introduced----Participle II.
5. Not Having a car, she finds it difficult to get around.-----having------Participle I
Лилия Халилова
Лучший ответ
Мария Елисеева От души благодарю))