translation - translations https://english-abc.ru/plural/translation
НО !!!На англоязычном сайте утверждается, что в большинстве случаев множественное число слова "translation" выглядит как "translation". Очень редко в некоторых специфических особых случаях допустимо как "translations".
Вот ссылка оттуда: The noun translation can be countable or uncountable.
In more general, commonly used, contexts, the plural form will also be translation.
However, in more specific contexts, the plural form can also be translations e.g. in reference to various types of translations or a collection of translations. https://www.wordhippo.com/what-is/the-plural-of/translation.html#/
Examples
- Nor is it the intention of this reviewer to compare the translation with those of other equally eminent scholars.
- The translation often arrives back in a kind of pidgin language, but people still understand.
- This translation from a medieval Anglo-Norman source gives a less cynical view on it.
- He was more likely to be a close reader of one of the several French translations of Ovid which were available to him.
- However translations of far older Indian and Chinese medical documents mention products that would need spirits of wine to produce.
- I asked how they knew what Jesus exactly said and meant, since there had been so many translations and versions of the New Testament.
Домашние задания: Иностранные языки
Есть ли множественное число у слова translation?
нет
Osh Shaardyk Jurgunchulordu Tashuu (Jta) Jurgunchuluk Transport Agenttigi
и чо?
есть