Домашние задания: Иностранные языки

Раскройте скобки, поставив прилагательное в нужную степень сравнения:

1. The hotel in Regent’s street is (expensive) than the one in King street.
2. Who is (young) in your family?
3. Asia is (large) than North America.
1. The hotel in Regent’s street is more expensive than the one in King street.
2. Who is the youngest in your family?
3. Asia is larger than North America.
Талгат Ибрагимов
Лучший ответ
если раскроешь свой зад
Asia is largest that a North America.
1. The hotel (in Regent’s street is expensive) than the one in King street.
2. Who is (young) in your family?
3. Asia is large (than North America.)
The hotel in Regent’s street is (expensive) than the one in King street.
2. Who is (young) in your family?
3. Asia is (large) than North America.
если в предложении есть than (чем). - то используется сравнительная степень прилагательного. У односложных прилагательных добавляется суффикс er ( например larger в вашем 3 примере или cheep-cheeper), у многосложных к прилагательному добавляется more (например more expensive как в вашем 1 предложении или more exclusive, more tolerable ). во 2 предложении у вас используется превосходная степень прилагательного - кто самый молодой в семье? . Превосходная степень у односложных прилагательных образуется с помощью добавления суффикса est - получается youngest/ Если многосложное прилагательное, то добавляется слово к прилагательному most - the most expensive...,the most famous, the most beautiful etc
думаю, сейчас вам несложно и самой выполнить правильно ваши предложения.
Юрий Кулаков
The hotel in Regent’s street is the most expensive than the one in King street
Who is the youngest in your family?
Asia is a largest than North America.