Домашние задания: Иностранные языки

Английский Язык. Нужно заполнить пропуски, помогите пожалуйста.

!!!!
Insert some/any/no.

1. Have you got (…) stamps? – No, we haven’t got (…) .

2. There are (…) funny pictures in this book, aren’t there? – No, there aren’t (…) .

3. We have got (…) milk at home. I will buy (…) .

4. I want to buy (…) flowers. We haven’t (…) in our garden now.

5. Can you give me (…) more information? – Yes, we can.

6. Would you like (…) more salt on your meat? – No, thank you, I don’t need (…) .

7. We’ve got (…)butter on the table, but we haven’t got (…) bread.
1. Have you got any… stamps? – No, we haven’t got …any .

2. There are some… funny pictures in this book, aren’t there? – No, there aren’t …any .

3. We have got no… milk at home. I will buy …some .

4. I want to buy some… flowers. We haven’t any… in our garden now.

5. Can you give me some… more information? – Yes, we can.

6. Would you like …some more salt on your meat? – No, thank you, I don’t need …any .

7. We’ve got some…butter on the table, but we haven’t got …any bread.
Марат Палваниязов
Лучший ответ
1 any 2 no 3 some 4 some 5 any 6 any 7 some
Короче я мог ошибок наделать.
Ярик Маков
1. Have you got any stamps? – No, we haven’t got any. .

2. There are some funny pictures in this book, aren’t there? – No, there aren’t any .

3. We have got no milk at home. I will buy some .

4. I want to buy some flowers. We haven’t any in our garden now.

5. Can you give me some more information? – Yes, we can.

6. Would you like some more salt on your meat? – No, thank you, I don’t need any .

7. We’ve got some butter on the table, but we haven’t got any bread.
лови перевод и вставляй по смыслу : Вставьте некоторые/любые/нет.

1. У вас есть (...) марки? – Нет, у нас нет (...) .

2. В этой книге есть (...) забавные картинки, не так ли? – Нет, их нет (...) .

3. У нас дома есть (...) молоко. Я куплю (...) .

4. Я хочу купить (...) цветы. У нас сейчас нет (...) в нашем саду.

5. Можете ли вы дать мне (...) дополнительную информацию? – Да, мы можем.

6. Хотели бы вы (...) больше соли на вашем мясе? – Нет, спасибо, мне не нужно (...) .

7. У нас есть (...)масло на столе, но у нас нет (...) хлеба.