Домашние задания: Иностранные языки

Помогите с заданием по английскому

Перевидите предложения и укажите время, в котором употреблены предложения
11. Students haven't been going to school for two weeks because of the Covid-19.

12. My uncle Harry is going to fly to Pskov to visit us next week.

13. Demian has just finished his homework.

14. The Moon goes round the Earth.

15. Demian has not seen his classmates since Friday.

16. My parents have given me a lot of presents this week.

17. Why are you shouting so loudly?

18. I think, I’ve lost my laptop. I've been looking for it all morning.

19. Has a presenter finished his report yet?

20. Demian doesn't often do his homework.
11. Students haven't been going to school for two weeks because of the Covid-19.---Present Perfect Continuous
12. My uncle Harry is going to fly to Pskov to visit us next week.------Present Simple Active-
13. Demian has just finished his homework.---Present Perfect Active
14. The Moon goes round the Earth.----Present Simple Active-
15. Demian has not seen his classmates since Friday.---Present Perfect Active
16. My parents have given me a lot of presents this week.---Present Perfect Active
17. Why are you shouting so loudly?----Present Continuous Active
18. I think, I’ve lost my laptop. I've been looking for it all morning.---Present Perfect Active---Present Perfect Continuous
19. Has a presenter finished his report yet?---Present Perfect Active-
20. Demian doesn't often do his homework.---Present Simple Active-

11. Ученики уже две недели не ходят в школу из-за Covid-19.
12. Мой дядя Гарри собирается прилететь в Псков, чтобы навестить нас на следующей неделе.
13. Дэмиен только что закончил свою домашнюю работу.
14. Луна вращается вокруг Земли.
15. Демьян не видел своих одноклассников с пятницы.
16. Мои родители подарили мне много подарков на этой неделе.
17. Почему ты так громко кричишь?
18. Я думаю, что потерял свой ноутбук. Я искал его все утро.
19. Докладчик уже закончил свой доклад?
20. Демьан не часто делает свою домашнюю работу.
Смирнов Александр
Лучший ответ
11 презент перфект континьес 13 Демиан только что закончил свою домашнюю работу - Презент перфект. 14 Луна вращается вокруг Земли - возможно Презент симпл. 16 Мои родители подарили мне много подарков на этой неделе. 17 Почему ты кричишь так громко? 18 Я думаю, что я потерял мой ноутбук. Я ищу его с самого утра.
Извините, больше я не могу, не уверен.
Aigerim Sherizatkizi