Определите по грамматическим признакам, какой частью речи являются слова, оформленные окончанием -s, и какую функцию это окончание выполняет, т.е служит оно
а) показателем 3 лица ед числа в present indefinite
б) признаком мн числа имени существительного
в) показателем притяжательного падежа имени существительного
All my son's friends are students .
My mother lives in the country .
Every year she visits her relatives .
Подчеркните в каждом предложение глагол сказуемое и определите видо временную форму и залог
They were working all the evening yesterday.
They have visited many places of interest during their traveling.
This dinner is cooked by my sister.
My father was operated yesterday.
Подчеркните participle 1 и participle 2 и установите функцию каждого из них, т е является ли оно определением, обстоятельством или частью сказуемого
When done this work will give good results.
The girl playing chess with her friends is a student of our group.
The experiments made at our laboratory are very interesting.
Walking in the forest i enjoyed fresh air.
Подчеркните в каждом предложение модальный глагол или его эквивалент
They can do this work themselves.
They were allowed to use dictionaries at the lesson.
He had to take a taxi because it was too late.
Переведите предложение обращая внимание на бессоюзное подчинение
We were sure we should succeed in introducing the new flavours to the market .
The young engineer is sure the professor will give him some valuable advice.
Переведите предложение обращая внимание на функцию инфинитива в предложениях
Milk is often pasteurised to destroy pathogenic microorganisms and to eliminate spoilage and defects induced by bacteria.
The main problem of the Sunday style yogurt priduction is to place and keep fruit at the bottom of the cup.
To obtain condersed milk water should be partially removed from the mixture of milk and suitable sweetener.
The total solid content to be reached in buttermilk is 12-13,5 percent.
Домашние задания: Иностранные языки
лучше нарисуй это
Помогите пожалуйста с домашним заданием по английскому языку срочно
б)students - признаком мн числа имени существительного
в)son's -показателем притяжательного падежа имени существительного
All my son's friends are students.
а) lives - показателем 3 лица ед числа в present indefinite
My mother lives in the country .
а) visits - показателем 3 лица ед числа в present indefinite
Every year she visits her relatives .
---
were working - active voice past continuous
have visited - active voice present perfect
is cooked - passive voice present simple
was operated - passive voice past simple
---
done - participle 2
playing - participle 1
made - participle 2
Walking - participle 1
---
can
were allowed
had to
---
We were sure we should succeed in introducing the new flavors to the market.
Мы были уверены что преуспеем в представлении рынку (выводе на рынок) новых вкусов.
Молодой инженер уверен что профессор даст ему ценный совет.
---
Молоко часто пастерилизуют что бы уничтожить патогенные микроорганизмы и убрать вред нанесенный этими бактериями.
The main problem of the Sunday style yogurt production is to place and keep fruit at the bottom of the cup.
Главной проблемой производства воскресного йогурта является то как разместить и сохранить фрукты на дне стаканчика.
To obtain condensed milk water should be partially removed from the mixture of milk and suitable sweetener.
Для получения сгущенки вода должна быть частична удалена из раствора\смеси молока и подходящего подсластителя.
Общее содержание твердой фракции в обезжиренных сливках\пахте которое должно быть достигнуто - 12-13.5%
All my son's friends are students.
My mother lives in the country .
Every year she visits her relatives .
---
done - participle 2
playing - participle 1
made - participle 2
Walking - participle 1
---
can
were allowed
had to
---
это срочно?
Павло Покровский
Есть несколько дней

.