Как читается по-русски ( произношение) Помогите пожалуйста!!
I work as a kindergarten teacher. It's not an easy job. But I like to look after children and teach them new skills. In kindergarten, children are taught to draw and make crafts. Kindergarten teachers read fairy tales and organize games. They tell children about the world around them, introduce them to cultural traditions. Children learn simple geometric shapes, letters and numbers. Kindergarten teachers conduct music and dance classes and put on small performances. It is necessary to monitor compliance with safety and hygiene rules. The youngest children need help in dressing and putting on shoes. A kindergarten teacher needs knowledge in the field of psychology. After all, children don't always behave well, and they may have conflicts. Patience and love for children are very important for this work. I think I can handle it.
Домашние задания: Иностранные языки
aɪ wɜːk æz ə ˈkɪndəˌgɑːtn ˈtiːʧə. ɪts nɒt ən ˈiːzi ʤɒb. bʌt aɪ laɪk tuː lʊk ˈɑːftə ˈʧɪldrən ænd tiːʧ ðɛm njuː skɪlz. ɪn ˈkɪndəˌgɑːtn, ˈʧɪldrən ɑː tɔːt tuː drɔː ænd meɪk krɑːfts. ˈkɪndəˌgɑːtn ˈtiːʧəz riːd ˈfeəri teɪlz ænd ˈɔːgənaɪz geɪmz. ðeɪ tɛl ˈʧɪldrən əˈbaʊt ðə wɜːld əˈraʊnd ðɛm, ˌɪntrəˈdjuːs ðɛm tuː ˈkʌlʧərəl trəˈdɪʃənz. ˈʧɪldrən lɜːn ˈsɪmpl ˌʤɪəˈmɛtrɪk ʃeɪps, ˈlɛtəz ænd ˈnʌmbəz. ˈkɪndəˌgɑːtn ˈtiːʧəz ˈkɒndʌkt ˈmjuːzɪk ænd dɑːns ˈklɑːsɪz ænd pʊt ɒn smɔːl pəˈfɔːmənsɪz. ɪt ɪz ˈnɛsɪsəri tuː ˈmɒnɪtə kəmˈplaɪəns wɪð ˈseɪfti ænd ˈhaɪʤiːn ruːlz. ðə ˈjʌŋɪst ˈʧɪldrən niːd hɛlp ɪn ˈdrɛsɪŋ ænd ˈpʊtɪŋ ɒn ʃuːz. ə ˈkɪndəˌgɑːtn ˈtiːʧə niːdz ˈnɒlɪʤ ɪn ðə fiːld ɒv saɪˈkɒləʤi. ˈɑːftər ɔːl, ˈʧɪldrən dəʊnt ˈɔːlweɪz bɪˈheɪv wɛl, ænd ðeɪ meɪ hæv ˈkɒnflɪkts. ˈpeɪʃəns ænd lʌv fɔː ˈʧɪldrən ɑː ˈvɛri ɪmˈpɔːtənt fɔː ðɪs wɜːk. aɪ θɪŋk aɪ kæn ˈhændl ɪt.
ай уёк эз э ˈкиндэˌгатн ˈтичэ. итс нот эн ˈизи джоб. бат ай лайк ту лук ˈафтэ ˈчилдрэн энд тич зем нью скилз. ин ˈкиндэˌгатн, ˈчилдрэн а тот ту дро энд мейк крафтс. ˈкиндэˌгатн ˈтичэз рид ˈфеэри тейлз энд ˈогэнайз геймз. зей тел ˈчилдрэн эˈбaут зэ уёлд эˈрaунд зем, ˌинтрэˈдьюс зем ту ˈкалчэрэл трэˈдишэнз. ˈчилдрэн лён ˈсимпл ˌджиэˈметрик шейпс, ˈлетэз энд ˈнамбэз. ˈкиндэˌгатн ˈтичэз ˈкондакт ˈмьюзик энд данс ˈкласиз энд пут он смол пэˈфомэнсиз. ит из ˈнесисэри ту ˈмонитэ кэмˈплайэнс уиз ˈсейфти энд ˈхайджин рулз. зэ ˈянист ˈчилдрэн нид хелп ин ˈдресин энд ˈпутин он шуз. э ˈкиндэˌгатн ˈтичэ нидз ˈнолидж ин зэ филд ов сайˈколэджи. ˈафтэр ол, ˈчилдрэн доунт ˈолуэйз биˈхейв уэл, энд зей мей хэв ˈконфликтс. ˈпейшэнс энд лав фо ˈчилдрэн а ˈвери имˈпотэнт фо зис уёк. ай синк ай кэн ˈхэндл ит.
Дмитрий Исаков
Большое спасибо)!
Елена Болдакова
You Are Welcome )))
В переводчик закинь и включи аудио