Домашние задания: Иностранные языки
5 предложений с Much/Many
How much is it?
How many fingers do you have?
There’s not much olive oil.
How many calories are burned?
There’s many kinds of food at this restaurant in the center of Seoul.
How many fingers do you have?
There’s not much olive oil.
How many calories are burned?
Ольга Иванова
Можно ещё перевод пж?
I need many chairs for the party — Мне нужно много стульев к празднику.
There is much snow in the city — В городе много снега.
Many years have passed since I was here — Много лет прошло с тех пор, как я был здесь.
Much information has been found — Нашлось много информации.
She could quietly observe the other guests without much fear — Она могла тихо наблюдать за остальными гостями без особого страха.
I'm sure you already have too many papers to read — Уверен, у тебя уже есть много газет для чтения.
I don't care how much paper I waste – Мне не важно, сколько бумаги я трачу впустую.
How many biscuits have you eaten? — Сколько печенья ты съел?
How much effort does it take to bring it about? — Сколько усилий требуется, чтобы это осуществить?
Too many years have passed since I was here — Прошло слишком много лет с тех пор, как я был здесь.
We have spent so much money on education — Мы столько денег потратили на образование.
He may have as many as 100 secret recordings — У него может быть до 100 секретных записей.
I want to find out as much as possible — Я хочу выяснить столько, сколько возможно.
How much is that?
How many friends do you have?
How much cups of coffee do you drink?
How many questions are there?
How much loaves of bread do we need?
How many times did u say that?
How many friends do you have?
How much cups of coffee do you drink?
How many questions are there?
How much loaves of bread do we need?
How many times did u say that?