Домашние задания: Иностранные языки

8. Заполните пропуски many, much, few, little, a few, a little.

1. We’ve got very few eggs. We can’t make an omelette.
2. Sue’s got a little money. She can buy a new dress.
3. I’ve got a few apples. I can make an apple pie.
4. There are very few people in the park today because it is raining.
5. There’s … milk in the fridge. Go to the supermarket and buy some, please.
6. There’s … lemonade in the jug. Would you like some?
5. There’s LITTLE milk in the fridge. Go to the supermarket and buy some, please.
6. There’s A LITTLE lemonade in the jug. Would you like some?

Общий перевод слов few, a few, little, a little – ‘мало’. В чем же тогда разница?

Few и a few употребляются исключительно с исчисляемыми существительными, little и a little – с неисчисляемыми. Few и little означают ‘мало’, то есть недостаточно. A few и a little – ‘немного’, но достаточно.

Таким образом получаем:

Few + исчисляемое существительное = мало …, недостаточно …

A few + исчисляемое существительное = несколько …., достаточно ….

Little + неисчисляемое существительное = мало …, недостаточно …

A little + неисчисляемое существительное = немного …., достаточно ….
Sergei Кришталов
Лучший ответ

Таким образом получаем:

5 Little 6 a little