Составьте фразы и переведите их.
1. break a) to crime
2. to turn b) the most horrible crime
3. to settle c) emotions
4. to commit d) maniacs and serial killers
5. to catch e) the law
6. to control f) law into one’s hands
7. to take g) disputes
8. to punish h) angry and irritable
9. to become i) offenders
Домашние задания: Иностранные языки
Английский язык 5 класс
1. Break - a) to crime - Нарушить - а) совершить преступление.
2. To turn - b) the most horrible crime - Пережить - b) самое страшное преступление.
3. To settle - c) emotions - Утихомирить - c) эмоции.
4. To commit - d) maniacs and serial killers - Совершить - d) маньяки и серийные убийцы.
5. To catch - e) the law - Поймать - e) закон.
6. To control - f) law into one’s hands - Контролировать - f) закон в своих руках.
7. To take - g) disputes - Взять - g) споры.
8. To punish - h) angry and irritable - Наказать - h) злой и раздражительный.
9. To become - i) offenders - Стать - i) преступником.
1 e 2 a 3 g 4 b 5 d 6 c 7 f 8 i 9 h
1. break to crime - перейти к преступности
2. to turn the most horrible crime - превратиться в самое ужасное преступление
3. to settle emotions - утихомирить эмоции
4. to commit offenders - совершить преступление
5. to catch criminals - поймать преступников
6. to control angry and irritable - контролировать гнев и раздражительность
7. to take disputes into one’s hands - брать споры в свои руки
8. to punish lawbreakers - наказывать нарушителей закона
9. to become maniacs and serial killers - стать маньяками и серийными убийцами.