Идеи для подарков

Хочу маме сделать подарок -планшет.

Помогите подобрать не плохой планшет цена+качество, главное чтоб можно вставить симку... не для звонков для интернета.
Бюджет какой
Советую-Xiaomi Mi Pad 4 8
Анна Любарова
Лучший ответ
Лучше ноутбук с подходящим размером экрана. Побереги ее глаза.
Ba 135 Adminiti
После использования множества фирм, пришел к выводу, что все таки айпад. Самого дешевого хватит с головой. Но это совсем не бюджетный вариант.
Альберт
Посмотри это -
https://www.ebay.com/itm/10-1-Tablet-PC-HD-Android-9-0-8G-128GB-10-Core-WIFI-Dual-Camera-bluetooth-GPS/303530051898?ssPageName=STRK:MEBIDX:IT&var=602747706449&_trksid=p2057872.m2749.l2649
The package has been sterilized, please rest assured to buy
Brand new

Color: Black / Gold / White (optional)

Screen Size: 10.1 inches

Operating System: Android 9.0

Plug: EU plug

Processor: Top Ten Cores

Main IC: MTK6797 CPU, Mali 400 GPU

RAM: 8GB(Note: The available memory capacity is less than this value because the tablet software takes up some space.)

ROM: 128GB(Note: The available memory capacity is less than this value because the tablet software takes up some space.)

Memory Expansion: 64 GB Micro SD / TF

Internet Connection: Wi-Fi + 3G + 4GLTE

Connectivity: Bluetooth, Micro-USB, Wi-Fi

Wi-Fi: Built-in Wi-Fi module, IEEE 802.11 b / g / n

Bluetooth Version: 4.1

Resolution: 1280 * 800

Screen: capacitive touch screen

Bundle collection: no

G sensor: support

Camera: 13.0MP, 8.0MP

Battery: 4000 mAh (theoretical capacity)

OTG function: support

Languages: German, English, Chinese, Simplified Chinese, Japanese, Korean, French, Russian, Italian, etc.

Video format: support 3GP, AVI, MP4, MKV, F4V, etc.

Versatile: full screen, face detection, single SIM wireless, GPS, gravity sensor, alarm, calendar, calculator, VCR, VCR, WAP / MMS / GPRS /, image viewer, e-book, world clock, task card flash IML cover, MP3 player, web browser

Feature:

GPS satellite navigation more precise.

Supports dual sim card and dual standby.

High speed Wifi battery experience in paying, more smoother and higher network speed, less signal interference.

Front 8 million & 13 million beauty camera.

Immersive 3D stereo surround sound.

Fine workmanship and good performance.

Small size, light weight.

Easy to use.

Long service life.

Пользую подобный в командировках - радует.
Елена Митюкова (Пиунова) А пришлите фотку своего планшета?? что то смущает цена?? спасибо.
Александр Кармаев Лень фотать.... Смущает - ну мне то как то ехало болело - я не продаван. Покупай такое же, но за углом и за червонец....
так их 99% с симками
Катя Бебенина
Хуайвей Т 5.скромно и пашет
Sergei Ivanov