Гуманитарные науки
Помогите перевести на англ.яз....пожалуйста))
30 Translate the following sentences (give two variants where possible). 1. 0твет вам пришлют по почте. 2. Ему дали несколько книг для доклада. 3. На вечере им показали очень интересный фильм. 4. Мне заплатили за перевод статьи 150 рублей. 5. Когда ей послали письмо? 6. Нам обещали новую квартиру. 7. Ему сказали, что она учится в институте иностранных языков. 8. Ему не сообщили новость.
1. 0твет вам пришлют по почте. - You will be sent an\the answer by mail. - The\an answer will be sent to you by mail.
2. Ему дали несколько книг для доклада. - He was given several books for his report. - Several books were given to him for his report.
3. На вечере им показали очень интересный фильм. - We were shown a very interesting film at the party. - A very interesting film was shown to us at the party.
4. Мне заплатили за перевод статьи 150 рублей. - I was paid 150 rubles for the translation of the\this article.
5. Когда ей послали письмо? - When was she sent the letter? - When was the letter sent to her?
6. Нам обещали новую квартиру. - We were promised a new flat. - A new flat was promised to us.
7. Ему сказали, что она учится в институте иностранных языков. - He was told that she studied at an\the institute of foreign languages.
8. Ему не сообщили новость. - He wasn't informed of the news. - The news wasn't told to him.
Не забываем закрывать вопрос...
1. The answer you will receive by mail. 2. He was given several books for the report. 3. At evening they showed a very interesting film. 4. I paid for the translation of the article 150 rubles. 5. When she sent the letter? 6. We were promised a new apartment. 7. He was told that she was studying at the Institute of Foreign Languages. 8. He did not report the news.