Гуманитарные науки
помогите пожалуйста сделать задание по англ. яз
нужна срочно помооощь. помогите пожалуйста. Вобщем, надо вставить частицу to, где это необходимо. И перевести. 1) He likes ...play football. 2) She can ...speak Spanish. 3) We let them ...go there. 4) It is very important ...spend a lot of time in the open air. 5) Don't help her ...do it. 6) May I ...take your dictionary? 7) He made me ...do it. 8) Mother let us ...swim in the river. 9) I don't want ...see him. 10) It is userful ...go for a walk before going to bed. 11) We would rather ...go home. 12) They wanted ...speak to us. 13) Would you like ...drink? 14) You had better ...take this medicine. 15) He couldn't ...find his car. 16) It's time ...go to bed. 17) I'd like... believe you. 18) My parents didn't let me ...go to that party. 19) Do you like ...read any books? 20) You must ...cross the street when the traffic lights are green. 21) Would you like ...go cycling? 22) We try ...eat healthy food.
1) He likes to play football. - Он любит играть в футбол. 2) She can speak Spanish. - Она может говорить по-испански. 3) We let them go there. - Мы позволяем им идти туда. 4) It is very important to spend a lot of time in the open air. - Очень важно проводить много времени на открытом (свежем) воздухе. 5) Don't help her to do it. - Не помогай ей делать это. 6) May I take your dictionary? - Можно взять твой словарь? 7) He made me do it. - Он заставил меня сделать это. 8) Mother let us swim in the river. - Мать позволяет нам купаться в реке. 9) I don't want to see him. - Я не хочу его видеть. 10) It is useful to go for a walk before going to bed. - Полезно ходить гулять перед тем, как идти спать. 11) We would rather go home. - нам лучше пойти домой. 12) They wanted to speak to us. - Они хотели поговорить с нами. 13) Would you like to drink? - Вы бы хотели выпить? 14) You had better take this medicine. - Вам лучше принять это лекарство. 15) He couldn't find his car. - Он не смог найти свою машину. 16) It's time to go to bed. - Время идти спать. 17) I'd like to believe you. - Я бы хотел поверить вам. 18) My parents didn't let me go to that party. - Родители не позволили мне пойти на ту вечеринку. 19) Do you like to read any books? - Вы хотите читать какие-нибудь книги? 20) You must cross the street when the traffic lights are green. - Вы должны переходить дорогу, когда горит зелёный свет. 21) Would you like to go cycling? - Вы бы хотели покататься на велосипеде? 22) We try to eat healthy food. - Мы стараемся есть здоровую пищу.
Перенесите вопрос в раздел "Лингвистика"
4 5 7 8 10 13 16 19 21 22 точно с to