Лингвистика

Нужно поменять залог с активного на пассивный.

Жду ваших ответов. Заранее благодарю. 1) Tom gave Nick a book for birthday 2) My mother tell us stories every evening 3) A boy showed her the way 4) The waves carried the boat away 5) Alex will show you the room 6) The boys will paint the roof of the house
Fd
Fdfdcdc
Залог нужно поменять с активного на страдательный (так это по-русско будет; -)
1) Tom gave Nick a book for birthday - Nick was given a book for birthday (by Tom). - A book for birthday was given to Nick by Tom.
2) My mother tell us stories every evening - We are told stories by my (our) mother every evening. - Stories are told to us by our (my) mother every evening.
3) A boy showed her the way - She was shown the way (by a boy.) - The way was shown to her by a boy.
4) The waves carried the boat away - The boat was carried away by the waves.
5) Alex will show you the room - The room will be shown to you (by Alex.) - You'll be shown the room by Alex.
6) The boys will paint the roof of the house - The roof of the house will be painted by the boys.
Тогжан Темирханова
Лучший ответ
Безусловно, Ольга Тишинева проделала самую серьёзную работу. Во-первых, всё безукоризнено грамотно в отличие от других авторов. Во-вторых, на роль подлежащего в страдательном залоге взяла не только прямое дополнение, но и косвеное. Таким образом, написала Вам все возможные варианты!
Андрей Андреев
Mary, что за бред вы несёте? Почему это при переводе активного залога в страдательный нужно настоящее время менять на прошедшее? Суть в том, что времена-то как раз и сохраняются. Не путайте перевод из прямой речи в косвенную!
Прежде чем сказать "неверно", не мешало бы и самой подучиться; -)
Olga Tishineva +5!
Даша Петренко
1) The book had been given for birthday to Nick from Tom.
2) We were told stories every evening by our mother.
3) She had been showed the way by the boy.
4) the boat had been carried away by the waves.
5) They would be shown the room by Alex.
6) the roof of the house would be painted by the boys.

В предидущем варианте грам. не верно! Времена нужно менять. С настоящего - на прошедшее!
A book was given from Tom to Nick for birthday
Stories are told to us by mother every evening
The way was showed by the boy
The boat was carried away by waves
The room will be showed by Alex
The roof of the house will be painted by the boys.

Надеюсь поможет