"I couldn't repair your brakes, so I made your horn louder."
Innkeeper: The room is $15. a night. It's $5. if you make your own bed.
Guest: I'll make my own bed.
Innkeeper: Good. I'll get you some nails and wood.
- What does a lion call an antelope?
- Fast food.
Лингвистика
Срочно, нужен приличный короткий анекдот на английском. Кто поможет?
Из серии "тупых" анекдотов:
- I'm Bond. James Bond.
- And I'm Damme. Van Damme. Claude van Damme. Jean Claude van Damme.
- I'm Bond. James Bond.
Ирина Гомонова
А мне понравился.
Света Разуваева
Действительно глупый, каким и должен быть анекдот, и,правда, смешной, особенно если представить ситуацию в реале:))
Мой любимый - We are having your mother-in-law for dinner tonight
- I'd rather have chicken
Или ещё более короткий. Человек выходит из ресторана, и обращается к обслуживающему мальчику:
- Call me a cab.
- Sir, you are a cab
- I'd rather have chicken
- Call me a cab.
- Sir, you are a cab
What do you do if a blonde throws a grenade at you?
Pull the pin and throw it back.
++++++++++++++++
When is a woman above a man?
When the kitchen is upstairs!
+++++++++++++++++++++
What do you call a lawyer with an I. Q. of 50?
Your honor.
Pull the pin and throw it back.
++++++++++++++++
When is a woman above a man?
When the kitchen is upstairs!
+++++++++++++++++++++
Your honor.
I asked my Grandma if she ever tried 69. And she said, “No, but I have done 53 -- that's all the sailors I could screw in one night.
Сергей Турчин
это по твоему приличный?
in the opera house:
-the singer is awful!
-realy? it's my wife!
-oh, sorry. ithink it's not the singer i don't like, it's the music!
-and I am the composer of this opera!
=)
-the singer is awful!
-realy? it's my wife!
-and I am the composer of this opera!
=)
Two gentlemen take fish. One of them catches a mermaid, looks at her and throws her back into the water.
The other gentleman: But why?
The first one: But how?
The other gentleman: But why?
The first one: But how?