Лингвистика
Помогите пожалуйста по английскому. Определите видо-временную форму глаголов-сказуемых. Предложения переведите. Спасибо)
Вот образец: Next year they'll study ten compulsory subjects. В следующем году они будут изучать десять обязательных предметов. will study - Future Simple Active от глагола to study. Предложения: Business is a word which is commonly used in many different languages. But exactly what does it mean? The concepts and activities of business have increased in modern times. Traditionally, business simply meant exchange or trade for things people wanted or needed. Today it has a more technical definition. One definition of business is the production, distribution, and sale of goods and services for a profit. To examine this definition we will look at its various parts.
Бизнес это слово, которое часто используется во многих разных языках. Но что конкретно оно означает? В наше время понятия, связанные с бизнесом, изменились, а сфера деятельности расширились. Традиционно бизнес означал обмен или торговлю товарами, которые были нужны людям или которые они хотели иметь. Теперь же это слово имеет более техническое определение. Одним из определений бизнеса является производство, распределение и продажа товаров и услуг ради прибыли. Чтобы разобраться с этим определением, рассмотрим его различные составляющие.
1. is - Present Simple, to be
2. is used - Passive voice, Present Simple, to use
3. does - Present Simple, to do
4. have increased - Present Perfect, to increase
5. meant, wanted- Past Simple, to mean, to want
6. has - Present Simple, to have
7. is - Present Simple, to be
8. will look - Future Simple, to look
Вроде так.. . если что неправильно, то пусть меня поправят:)))))))))))))))))))))) )
(английский - не "родной французский", а 4-й по счету:))))))))))))))))))))) )
1. is - Present Simple, to be
3. does - Present Simple, to do
6. has - Present Simple, to have
7. is - Present Simple, to be
8. will look - Future Simple, to look
Перевод вам уже дали!
is - Present Simple Active, to be (was\were-been)
is used - Present Simple Passive, to use
does...mean - Present Simple Active, to mean (meant-meant)
have increased - Present Perfect Active, to increase
meant, wanted, needed - Past Simple Active, to mean (meant-meant); to want; to need
has - Present Simple Active, to have (had-had)
is - See point 1
to examine - the Infinitive, Simple Active
will look - Future Simple Active, to look
is - See point 1