Лингвистика
Исправьте ошибки в упражнении... я начинаю чувствовать прогресс в изучении английского:)))))))))
1 Who HAS BEEN USING my toothbrush? 2 What ARE YOU DOING? -I AM WRITING a letter. 3 Samantha IS PLAYING tennis with friends every weekend. 4 Tim and Matilda HAVE BEEN married since 1991. (Have - так как Тим и Матильда вместе, это "Они") 5 Uncle Bill HAS JUST DECORATED the bathroom. 6 Pauline and Tom SINGS in the school choir twice a week. 7 Who ...(you/speak) to? (НЕПОНЯТНЫЙ какой-то вопрос :( ) 8 Sarah is very happy. She HAS WON a poetry competition. 9 He HAS DRUNK two cups of coffee this morning. 10 My friend IS LIVEING in America. 11 They USUALLY CHANGE jobs every five years. 12 I NORMALLY CUT my hair myself. 13 Linda STUDIES in the library for three hours. 14 We ARE PLAYING in a concert next week. 15 Who HAS READ my diary? 16 Tim LEAVES the house at 7 o'clock every morning. 17 IS your mother WORKING in a bank? 18 DO you DRINK coffee with your breakfast every day. 19 We MADE plans for our summer holidays right now. 20 They ARE MOVEING house in September. (запланированное)
1. Я бы употребила просто present perfect
3. - здесь нужно Present Simple, т. к. это постоянное действие.
4. - Просто Present Perfect (без Continuous), они же не все время женились начиная с 1991 года
6. Sing - также, как и в 4-м пункте, здесь 2 лица, это ОНИ
7. Who are you speaking to? - С кем ты говоришь?
9. Past simple должно быть, указывается время
10. Present simple, он постоянно живет в Америке
13. Present perfect continuous - она в течение какого-то времени занимается уже в библиотеке
17 - Present simple, спрашивается про постоянный факт
19 present continuous, действие происходит сейчас
20. moving
Прогресс заметен. Вот что значит самому делать!
К тому, что советует Олеся.
9. This morning, конечно, служит формальным признаком Present Perfect, но формально может быть и Past Indefinite, если утро считать законченным. Но это детали.
15. Who has been reading my diary - есть признаки эмоционального использования Continuous.
К тому, что советует Олеся.
3. Samantha plays tennis with friends every weekend.
6. Pauline and Tom SING in the school choir twice a week.
7. Who are you speaking?
10 My friend IS LIVING in America.
13. Linda has been studying in the library for three hours.
14. We will play in a concert next week.
19. We are making plans for our summer holidays right now.
20. They will move/moved house in September.
7. Who are you speaking?
10 My friend IS LIVING in America.