Лингвистика
Поставьте общий и специальные вопросы. Напишите данное предложение в отрицательной форме/
Напишите данное предложение в отрицательной форме. We study at the Technical University since the first of September.
Мы учимся С первого сентября - предложение, которое не может быть в Present Simple!! Подобное предложение, когда указано с каких пор или как долго длится действие вплоть до настоящего момента, должно быть в Present Perfect Continuous
We HAVE BEEN STUDYING at the Technical University since the first of September.
Общий - Have we been studying at the Technical University since the first of September?
Альтернативный - Have we been studying at the Technical University since the first of September or the first of October?
Специальный - How long have we been studying at the Technical University?
Специальный - Where have we been studying at the Technical University since the first of September?
Специальный к подлежащему - Who HAS been studying at the Technical University since the first of September?
Разделительный - We HAVE BEEN STUDYING at the Technical University since the first of September, haven't we?
Отрицательная форма - We HAVEТN'T BEEN STUDYING at the Technical University since the first of September.
Do we study at the Technical University since the first of September? - общий вопрос
Where do we study since the first of September? - специальный вопрос (с вопросительном словом where - где)
We don't study at the Technical University since the first of September.