Лингвистика
Сделайте задание по английски (легкое)?
I would like to book (number of rooms and types of room, e.g. single or double) for ( number of nights) from (date). Could you answer the following questions for me ( Ask two or three questions about the price, the room facilities, e.g. shower, TV, the breakfast, the distance from the station or city centre, etc.) Yours, (your name)
Я хотел бы заказывать (номер (число) комнат (мест) и типов комнаты (места) , например единственной (отдельной) или двойной) для (номер (число) ночей) с (даты) . Могли Вы отвечать на следующие вопросы для меня (Чтобы спросить два или три вопроса относительно цены, средств обслуживания комнаты (места) , например душ (ливень) , ТЕЛЕВИДЕНИЕ, завтрак, расстояние от станции или городского центра, и т. д. )
Ваши, (ваше название (имя) )
ЗЗайди на translate.ru и там всё переведи!!!
перевод Будовского не совсем точный!
five single rooms
for three nights
from March 1, 2009.
How much would it cost in total?
Is there a shower in the rooms?
Is there a bathroom there as well?
What about breakfast, is it included in the room price?
How long does it take to get to the station from the hotel?
Yours,
Kostya
for three nights
from March 1, 2009.
How much would it cost in total?
Is there a shower in the rooms?
Is there a bathroom there as well?
Yours,
Kostya
I would like to book 3 rooms double for 3 nights from 99/02/12. Could you tell me how much it will cost? What the facilities are? Also, I`d like to know is there any TV set in the room? What about the food? i`m also interested in what the closest transport station near the hotel is?
Yours,
Konstantin Uritskiy
Yours,
Konstantin Uritskiy
Я хотел бы заказать (число комнат и типы комнаты, например единственной или двойной) для (число ночей) с (даты) . Могли Вы отвечать на следующие вопросы для меня (Спросите два или три вопроса о цене, услугах комнаты, например лейтесь, телевидение, завтрак, расстояние от станции или центра города, и т. д.) ,
Ваши, (Ваше название)
Это перевод проги промт
Ваши, (Ваше название)
Это перевод проги промт