Лингвистика

Помогите с заданиями по английскому языку!!!!Пожайлусто))))

1. Указать last, next, in, ago, yesterday или tomorrow: He was in England two years ____ .2. Указать where, when или why : _______ will they arrive at the airport?3. Задать вопросы с where, when или why: They sold a lot of goods last month.4. Указать how, how much или how many: _________ workers are there in that factory?СПАСИБО))))
Makpal Baibolova
1. ago 2. when 3.when did they sell a lot of goods? 4.how many workers are there in that factory?
Ирина Сарана-Дуль
Лучший ответ
Ирина Сарана-Дуль и других ответах были следующие ошибки: глагол to sell - sold-sold - продавать ; не where did they sell.. поскольку не указано - где они продали, а указано когда они продали - в прошлом месяце, следовательно и вопрос нужно задавать - when - (когда) они продали
1. Указать last, next, in, ago, yesterday или tomorrow:
He was in England two years ago.
2. Указать where, when или why :
when will they arrive at the airport?
3. Задать вопросы с where, when или why:
They sold a lot of goods last month.
When are they solt?
4. Указать how, how much или how many:
how many workers are there in that factory?
1)ago
2)when
3)where
4)how many

Если будут ошибки то извини, просто год англ не повторял, а до этого 7 лет занимался
1. Ago
2. When
3. When did they sell a lot of goods?
4. How many
1. ago
2. when
3. When did they sell a lot of goods?
4. How many
М Ф
привет из 2016!
1. ago
2.when
3.When did they sell a ot of goods?
4.how many
He was in England two years ago
When will they arrive at the airport?
How many workers are there in that factory?
1 ago
2 when
3 when did they sale a lot of goods?
4 how many
he was in england two years ago. when will they arrive at the airoport .в 3 задании поставь на вопрос where.В 4--how many/
Kanat Maksa