Text 36 SULPHUR
Sulphur is in group VI of the Periodic Table. Other elements found in the same group are oxygen, selenium and tellurium. All these elements are non-metallic in nature*. Sulphur is a typical non-metallic substance, but since the non-metallic properties decrease as the atomic weight increases, we should expect sulphur to be less active than oxygen. Sulphur as well as oxygen has six electrons on the. outer shell and needs two more to fill the shell. It has less attraction for electrons than oxygen does. Sulphur resembles most all non-metals in reacting with sodium hydroxide; sulphur undergoes both oxidation and reduction.
There are believed to exist at least two crystalline modifications of sulphur. Besides, chemists know of sulphur being an amorphous element which does not crystallize at all. Solid allotropic forms are found to differ to some extent in physical properties and in manner in which they are made. As far as chemical properties of sulphur are concerned, it is to be noted that it goes to unite** directly wilh the common metals, except gold and platinum. Sulphide burns when heated in an atmosphere of hydrogen, and comes to form*** hydrogen sulphide gas. Sulphur unites with oxygen, the principal product of combustion being sulphur dioxide. Sulphur unites with and dissolves in strong bases. Sulphur dioxide. We know sul-phur dioxide to be about 2,2 times as heavy as**** air, and is very soluble in water. As much as 80 volumes of the gas will go to dissolve***** in one volume of water at room temperature. Sulphur dioxide is easily liquefied, only three atmospheres of pressure being required at 20".
Apart from other uses sulphur dioxide is used as bleaching agent and, although less efficient than chlorine, is used for bleaching silk, wool and other materials that would be damaged by chlorine. bleaching proves to be due to the formation of colourless products by the combination of colour substances with sulphurous acid. Hence the material to be bleached by sulphur dioxide should be wet.
Лингвистика
Помогите составить аннотацию на английском. Предложений 10
1. Text 36 is devoted to sulphur and its major properties.
2. At the beginning of the text, all elements of Group VI of the Periodic Table are enumerated, as follows: sulphur, oxygen, selenium, ad tellurium.
3. Further on, sulphur, which is a typical non-metalic substance, is compared with oxygen.
4. It is said that sulphur is less active than oxygen and it's has six electrons on the outer shell, as well as oxygen, and needs two more to fill the shell.
5. Like most non-metals, sulphur undergoes both oxidation and reduction.
6. The text contains a lot of information concerning the following sulphur properties:
- it goes to unite with common metals, except gold and platinum;
- it burns when heated in an atmosphere of hydrogen;
- it unites with oxygen (it's combustible);
- it's very soluble in water.
7. It's stressed in the text that sulphur principle combustion product is sulphur dioxide, which is easily liquefied.
8. The author says that sulphur dioxide is used as bleaching agent for bleaching silk, wool, and other material that can be damaged by chlorine.
9. In conclusion, it's noted that the material to be bleached by sulphur dioxide should be wet.
That's about all;-)
Hope to be continued...
- it's very soluble in water.
That's about all;-)
Hope to be continued...
Сера - в группе VI Периодического Стола. Другие элементы обнаруженные в той же группе - кислород, селен и теллур. Все эти элементы не-металлические по происхождению*. Сера - типичная не-металлическая субстанция, но с тех пор как не-металлические свойства уменьшают как атомное увеличение веса, мы должны ожидать, что сера будет менее активна чем кислород. Сера, а также кислород имеет шесть электронов в the. внешней оболочке и нужно два более, чтобы заполнять оболочку. У него есть менее притяжение для электронов чем кислорода делает. Сера имеет сходство с наиболее всеми не-металлами в противодействующем с едким натром; сера подвергается как окисление так и уменьшение.
Есть доверчивый, чтобы существовать по крайней мере две кристаллических модификации серы. Кроме, химики знают серы аморфный элемент какое не кристаллизуется совсем. Оказывается, что Твердые аллотропные формы отличатся в известной мере в physi cal свойствах и в способе в котором они сделаны. Насколько химические proper ties серы обеспокоенная, должно быть отмечено, что это идет объединяться** непосредственно wilh общие металлы, кроме золото и платина. Sulphide Горит когда нагрето в атмосфере водорода и приходит формироваться*** водород sulphide газ. Сера объединяется с кислородом, главный продукт двуокиси серы горения. Сера объединяется с и растворяется в прочных базах. Двуокись Серы. Мы знаем, что sul-phur двуокись будет почти 2,2 раз тяжелый as**** воздух, и очень разрешимый в wa ter. Насколько 80 объемов газа пойдет растворяться***** в одном объеме воды в температуре комнаты. Двуокись Серы легко сжижена, только три atmos pheres давления, требовавшихся в 20".
За исключением другого использует двуокись серы использован как белильный агент и, хотя менее эффективный чем хлор, использован для белильного шелка, шерсть и другие материалы, которые должны быть повреждены хлором. беление оказывается из-за образования бесцветных продуктов комбинацией цветных субстанций с сернистой кислотой. Следовательно материал, который нужно отбеливаться двуокисью серы должно быть мокрым.