Лингвистика

Переведите и выберите правильную форму глагола. первому- 10б. остальным -5б.

1. By then I ...the last cent of what he owes.a) will have collectedb) will collectc) will be collectingd) would be collecting2. In recent years govenments in the UK ...inceasing attention to the role of small business in the economy.a) had paidb) will have paidc) have paidd) has paid3. Bank - notes first ...into use in Britain during the seventeenth century.a) comeb) camec) comesd) will come4. What we ...now ...in many capitalist countries is a fundamental change in the traditional attitudes towards private enterprise.a) was witnessingb) is witnessingc) were witnessingd) are witnessing
1) a) will have collected. К тому моменту я отберу последний цент из того, что он имеет.

2) c) have paid В последние годы правильтельство Великобритании уделяло повышенное внимание роли малого бизнеса в экономике.

3) b) came Банкноты первыми стали употребляться (вошли в обращение) в Британии в течение семнадцатого столения

4) d) are witnessing То, что мы сейчас наблюдаем во многих капиталистических странах - это фундаментальный переворот трациционных взглядов на частные предприятия.
Вадим Пузырев
Лучший ответ
1. By then I ...the last cent of what he owes. - К тому времени я заберу (соберу) последний из его центов. (Литературно; -) К тому времени я обберу его до нитки)
a) will have collected

2. In recent years govenments in the UK ...inceasing attention to the role of small business in the economy. - За последние годы правительства ОК (Объединенного Королевства) всё больше обращают внимание на роль малого бизнеса в экономике.... (если goventment, то будет has paid)
c) have paid

3. Bank - notes first ...into use in Britain during the seventeenth century. - Банкноты впервые вошли в обращение в Британии в семнадцатом веке.
b) came

4. What we ...now ...in many capitalist countries is a fundamental change in the traditional attitudes towards private enterprise. - Чему мы являемся свидетелями сейчас во многих капстранах, так это значительное изменение в традиционных подходах к частному предприятию.
d) are witnessing
Paschka Markin
1 - will collect, 2 - have paid, 3 - came, 4 - are witnessing