MY FUTURE PROFESSION
There are a lot of interesting and useful professions. I am going to become a teacher. I suppose my future profession to be one of the most important nowadays.
My future speciality is English (Literature, Russian, History, Geography). I love children very much and to become a teacher has been my dream since my early childhood.
To teach and to bring up children is the most important and noble thing, to my mind. I am eager to get the proper education to be able to do my best to teach my future pupils my favourite subject. I'll try not only to help them to master it. I'll try to help them to become good and clever people, to be honest, kind and noble.
Children are our future and I want them to be really good and educated people. Of course, the profession of a teacher is not an easy one. It demands a lot of knowledge, a lot of tenderness of feeling and sometimes a lot of patience. But I hope, that I'll be a good teacher and that my pupils will like me and my subject.
Здесь много ссылок на различные темы на англ. языке http://www.alleng.ru/english/top.htm
Лингвистика
Будте добры. Рассказ о профессии на английском языке. Не особо большой.
Я конечно не очень поняла вопрос, но чтото написала!!!!Извеняюсь если не то!! !
Если бы я был учителем!
Если бы я был учителем, то никогда бы не оскорблял своих учеников, а относился бы к ним с уважением. Каждый человек, в том числе и ребёнок, - это личность!
Уроки бы я проводил, будь я учителем, интересно- так, чтобы у детей захватывало дыхание, чтобы они завороженно следили за моими словами, объяснениями. Я бы им демонстрировал и слайды, и компьютерные программы на проекционных экранах. Все задания я бы давал им распечатанными на принтере на самой хорошей бумаге. Каждая карточка была бы проиллюстрирована подходящими рисунками или фотографиями. Я бы постарался сделать так, чтобы у каждого ученика на парте стоял бы компьютер, и давал бы большинство заданий в виде обучающих программ. А оценки бы ставил всем только две: "справился" и "пока ещё слабовато".
Вот такой бы я был учитель!
Вот переводчик: http://www.translate.ru/text_Translation.aspx?prmtlang=ru
Если бы я был учителем!
Вот такой бы я был учитель!
Нина Сверчевская
Спасибо, но это к сожалению не то.