Литература

Не подскажете где можно найти сочинение на тему "Алегарычны сэнс вобраза белай сароки у творы Шляхциц завальня"?

очень надо, по бел.литу задали, а я сама ничё придумать немогу!
Здравствуйте!

Некоторые авторитетные белорусские литературоведы считают, что в образе Белой Сороки Барщевский показал Екатерину II. Дескать, она подкупила местных панов и оккупировала Беларусь.

Об этой версии можно прочесть, например, здесь:

Хаустовiч М. В. На парозе забытае святыні: Творчасць Яна Баршчэўскага. – Мн. : Права і эканоміка, 2002. – 186 с.

Посмотрите также такие статьи:

Саковiч В. Сувязь апавядання «Белая Сарока» Яна Баршчэўскага з беларускай мiфалогiяй. Алегорыя i алюзiя ў творы: ІХ клас // Роднае слова – 2008 – №10. – С. 31-33.

Абрамчык А. Р. Кнiга Яна Баршчэўскага «Шляхцiц Завальня, або Беларусь ў фантастычных апавяданнях» : (апавяданнi «Белая сарока» , «Плачка» , «Сын Буры» , 9-ы клас) // Беларуская мова i лiтаратура. – 2008. – № 12. – С. 49-52.
Анжелика Галиева
Лучший ответ
Апавяданні са зборніка закранаюць самыя розныя бакі жыцця беларусаў. Ва ўсіх апавяданнях мы бачым барацьбу паміж дабром і злом, супрацьпастаўленне герояў, якія служаць дабру, і герояў, якія служаць злу. Першыя - гэта справядлівыя, сумленныя людзі, якія служаць Богу, працуюць на карысць сваёй Радзімы. Другія - гэта служкі д'ябла, нячыстай сілы, прыхільнікі зла. Вось да апошніх і адносіцца Белая Сарока.

"Белая Сарока мудрасцю свет здзіўляе, яе твар - цуд прыгажосці, постаць высокая, велічная" або "кабета чароўнае красы: рост высокі, твар ружовы, вочы вялікія, поўныя прывабнасці". Перад намі паўстае вобраз прывабнасці і прыгажосці, але ўсё гэта - падман, усё гэта маска, за якай хаваецца сквапнасць і зло. Белая Сарока падкупіла грошамі такіх самых злыдняў - паноў. Але ніколі яна не падмане простых сялян, падазрэнні якіх спраўдзіліся. Белая Сарока - дэманічная істота, жанчына-птушка, якая прыносіць з сабой бязладдзе і заняпад.
ага помогите мне тоже самое задали (((