500 величайших песен всех времён по версии журнала Rolling Stone(на 2010):
1. Like A Rolling Stone - Bob Dylan
7. Johnny B. Goode - Chuck Berry
9. Smells Like Teen Spirit- Nirvana
13. Yesterday - The Beatles
29. Help! - The Beatles
31. Stairway to Heaven - Led Zeppelin
254. Highway to Hell - AC/DC
56. Anarchy in the UK- The Sex Pistols
Ну на мой взгляд)))
Музыка
Какие рок хиты вы знаете?
Europe ,,Final Countdown,,
Scorpions ,,Wind Of Change,,
Steppenwolf ,,Born To Be Wild,,
Scorpions ,,Wind Of Change,,
Steppenwolf ,,Born To Be Wild,,
Оуууу!!!! Дохрена, все тут не вместяться, но парочку напишу:
Accept - balls to the wall
Queen - The show must go on
Deep Purple - Smoke On The Water
Ozzy Osbourne - I Just Want You
AC/DC - big gan, back in black
Scorpions - Still Lovin' You
Manowar - Warriors Of The World
Metallica - Suicide & Redemption
U. D. O. - Silent Cry
И. т. д
Accept - balls to the wall
Queen - The show must go on
Deep Purple - Smoke On The Water
Ozzy Osbourne - I Just Want You
AC/DC - big gan, back in black
Scorpions - Still Lovin' You
Manowar - Warriors Of The World
Metallica - Suicide & Redemption
U. D. O. - Silent Cry
И. т. д
Sex Pistols-God Save the Queen,Anarchy in the U.k.,Led Zeppelin - Whole Lotta Love,Heartbreaker,Stairway to Heaven,Achilles Last Stand,Deep Purple-Smoke On the Water,Highway Star,Burn,Child In Time,Mistreated,Speed King, Black Sabbath - Paranoid,Iron Man,Lonely is the Word,Black Sabbath,AC/DC - Highway to Hell,Back in Black,You Shook Me All Night Long,Rainbow - Kill the King,Stargazer,Light in the Black,Man on the Silver Mountain,long live rock'n'roll и МНОГИЕ другие
UFO - Belladonna,Deep Purple - Smoke On The Water,Queen - We Will Rock You,Ария - Я Свободен