1 июня - Hunted: The Demon's Forge | Action / 3D / 3rd Person |
3 июня - Dawn of Fantasy | Strategy (Real-time) / 3D |
3 июня - А New Beginning | Adventure |
3 июня - Traffic Manager | Strategy (Manage/Busin. / Real-time) / Top-down |
7 июня - Pride of Nations | Strategy (Turn-based / Grand strategy) / Top-down |
7 июня - Red Faction: Armageddon | Action (Shooter) / 3D |
10 июня - Duke Nukem Forever | Action (Shooter) / 3D / 1st Person |
14 июня - Alice: Madness Returns | Arcade (Platform) / 3D / 3rd Person |
15 июня - Panzer Corps | Strategy (Turn-based / Wargame) / Top-down |
15 июня - Magic: The Gathering - Duels of the Planeswalkers 2012 | Logic (CCG) / 3D |
15 июня - Team Assault: Baptism of Fire | Strategy (Turn-based / Tactical) / 3D |
21 июня - Gods & Heroes: Rome Rising | RPG / 3D / 3rd Person / Online-only / Massively multiplayer |
21 июня - Dungeon Siege 3 | RPG (Rogue/Action) / 3D / 3rd Person |
24 июня - Air Conflicts: Secret Wars | Arcade / Flight Combat / 3D |
24 июня - Pro Cycling Manager: Tour de France 2011 | Strategy (Manage/Busin. / Bicycles) / Sport / 3D |
24 июня - F.E.A.R. 3 | Action (Shooter) / 3D / 1st Person |
27 июня - Beat Hazard Ultra | Arcade (Shoot'em up) |
28 июня - Hearts of Iron 3: For the Motherland | Add-on / Strategy (Real-time / Grand strategy) / 3D |
28 июня - Call of Juarez: The Cartel | Action (Shooter) / 3D / 1st Person |
июнь - Storm: Frontline Nation | Strategy (Turn-based / Wargame) / 3D |
июнь - Warriors of Elysia | Arcade (Fighting) / For Adults |
июнь - Karma Online: Prisoners of the Dead | Action (Shooter) / 3D / 1st Person / Online-only |
июнь - Fallout: New Vegas - Old World Blues | Add-on (Content pack) / RPG / 3D / 1st Person / 3rd Person |
июнь - Back to the Future: The Game | Adventure / 3D / 3rd Person |
июнь - Dungeons & Dragons: Daggerdale | RPG (Rogue/Action) / 3D / 3rd Person |
Прочие компьютерные игры
какие игры выйдут или вышли в июне?2011. 2011
июнь только начался
ололо
Смотри на games.open.ua
Там все есть от новостей до анонсов+видеоролики, рецензии и многое другое. Одним словом стоящий сайт (респект модераторам и создателям)
в мае вышли BRINK.DIRT3,PREJUDICE,FABLE3,WITCHER2.