определение наёмника:
Protocol Additional to the Geneva Conventions of 12 August 1949, and relating to the Protection of Victims of International Armed Conflicts (Protocol I), 8 June 1977.
Article 47 Mercenaries
2. A mercenary is any person who:
(a) is specially recruited locally or abroad in order to fight in an armed conflict;
(b) does, in fact, take a direct part in the hostilities;
(c) is motivated to take part in the hostilities essentially by the desire for private gain and, in fact, is promised, by or on behalf of a Party to the conflict, material compensation substantially in excess of that promised or paid to combatants of similar ranks and functions in the armed forces of that Party;
(d) is neither a national of a Party to the conflict nor a resident of territory controlled by a Party to the conflict;
(e) is not a member of the armed forces of a Party to the conflict; and
(f) has not been sent by a State which is not a Party to the conflict on official duty as a member of its armed forces.
Прочие социальные темы
Чем наёмник отличается от контрактника?
Юля Маслова
Определение контрактника - тот, кто работает или служит по контракту.
контрактник по сути профессиональный военный на службе у государства. Наемник -нанимается в частную военную организацию .
наемник в чвк. контрактник в армии государства
Юля Маслова
Иностранный легион - это частная компания?
Наемник воюет за большие деньги, а контрактник за тариф...
Наёмник это не гражданин страны.
Контрактник это тот кто мог бы служить и по призыву (и уже отслужил) и подписал контракт
Юля Маслова
Это не так. Вот например контрактники-иностранцы https://www.vesti.ru/article/2054932
у тебя что, крыша на Пасху окончательно поехала? Как вернется, передавай привет
Юля Маслова
А что не так?
Контрактник служит по контракту в армии своего государства, а наёмник - чужого.
Юля Маслова
Это не так.
Юля Маслова
Вот новость например про контрактников-иностранцев https://www.vesti.ru/article/2054932
также, как - националист и патриот!
смотря с какой стороны СМОТРЕТЬ!
Юля Маслова
Как шпион и разведчик?