Домашние задания: Другие предметы
Помогите с Английским Direct Speech.
Rewrite the following short text in direct speech. Terry said that he would cook dinner that evening. Sharon told him that he didn't have to. She said that they could order a pizza instead. Terry said that he had eaten too many pizzas that week. Later, Terry told Sharon to get her coat. He said he was talking her out for dinner. Sharon said that he hadn't done that for a long time. Terry said that it wasn't everyday that they had their wedding anniversary. Кто поможет сразу Лучший ответ поставлю :)) Помогите плизз
"He would cook dinner that evening" Terry said. "He didn't have to" Sharon told him. "They could order a pizza instead" she said. "He had eaten too many pizzas that week" Terry said.
"Get my (your) coat" Terry told Sharon later. "He was talking her out for dinner" he said. "He hadn't done that for a long time" Sharon daid."It wasn't everyday that theyy had their wedding anniversary" Terry said.
/\
Ставь ему лучший ответ!
У него всё правильно. Я всё проверила. Я знаю точно у меня уровень Upper Intermediat
/\
Ставь ему лучший ответ!
Terri has solved to prepare the dinner in this evening "I приготовлю dinner,but beside me nothing no". Then SHaron have offered "Let's book piccu?1"Terri has answered "I and so this week much pizzas has booked" Plzzhe Terri has said "I shall go to get your coat and приготовлю dinner". SHeron has said "Only do not do this much long on that he has answered "This not simply everyday dinner,but we note wedding anniversary" with you today.
Перепишите следующий короткий текст в прямой речи.
Терри сказал, что он приготовит обед тем вечером. Шарон сказал ему, что он не имел к. Она сказала, что они могли заказать пиццу вместо этого. Терри сказал, что он съел слишком много пицц на той неделе.
Позже, Терри сказал Шарону получать ее пальто. Он сказал, что он выяснял ее на обед. Шарон сказал, что он не делал этого в течение долгого времени. Терри сказал, что это не было каждодневно, что у них была своя годовщина свадьбы.
Так может??