Домашние задания: Другие предметы

Помогите перевести правильно на английский язык "About myself"

Только без переводчиков "About myself" Меня зовут артём. Я родился 10-ого декабря в Уфе. Я учусь на первом курсе в колледже. Я хочу закончить первый курс хорошо. Я проявляю большой интерес к компьютеру по этому я учусь в колледже на программиста. В колледже мы изучаем много полезных и интересных вещей. Но больше всего мне нравится предмет моей будущей специальности. Я всегда очень занят, но когда я свободен, я встречаюсь с друзьями. Мне нравится ходить в кино и в музеи. Мой любимый фильм аватар. Мне нравится путешествовать.
My name is Artem. I was born on the 10th of November in Ufa. I'm the first-year student at colledge. I'd like to finish the first year with good marks. I'm interested in computers, that's why I'm going to be a programmer. We study lots of interesting and useful thigs in colledge. But I like the subject of my future profession best. Usually i'm very busy but I prefer to go somewhere with my friends when i have an opportunity. I like visiting museums and going to the movie. My favorite movie is Avatar. I also like travalling.
P.S. Анатолий63
Если не знаешь английский, лучше ничего не пиши
Людмила Разяпова
Лучший ответ
Сергей Системный Администратор Дсп Центр Нет ну я знаю его потому и пишу.
Сергей Системный Администратор Дсп Центр Ну я же стажировался на нём за границей. Есть диплом.
Сергей Системный Администратор Дсп Центр Девушка Вам на русском нельзя разговаривать, потому-что вы не знаете разницу между Ты и Вы.
My name is Artem. I was born on 10th December in Ufa. I am learning in my first year in college. I want to finish the first course well. I took a great interest to the computer on that I am in college to the programmer. In college, we learn many useful and interesting things. But most of all I like the subject of my future profession. I am always very busy, but when I'm free, I meet with friends. I like going to the movies and museums. My favorite movie avatar. I like to travel.