Домашние задания: Другие предметы

Помогите по Английскому вставить Have или has.

В местах где ...вставте Have или has. А вот и предложения. 1.Lizzy ...a doll. Wendy ...three dolls. They ...four dolls. 2. Pete ...two dogs and Jim ...two dogs. They ...four dogs. 3. I ...three big cats and Jane ...three little cats. We ...six cats. 4. Nick and Dick ...a bike. They ...one bike. 5. Kate ...seven books. You ...seven books, Kate! Не нужно прямо предложения с Have или has выписывать, а просто номер предложения, пробел и Have или has. Заранее благодарю.
1.Lizzy has a doll. Wendy has three dolls. They have four dolls. 2. Pete has two dogs and Jim has two dogs. They have four dogs. 3. I have three big cats and Jane has three little cats. We have six cats. 4. Nick and Dick have a bike. They have one bike. 5. Kate has seven books. You have seven books, Kate!

Саша, в дальнейшем потрудись прочитать теорию, на это не уйдет много времени. Вопрос ерундовый!!!
Светлана Селезнева
Лучший ответ
Lizzy ..одна has
.a doll.
Wendy ...одна has
three dolls.

They ...они - их двое - значит Have
four dolls.

Have - во множ. числе,
а has - в единственном. она, он
Шурик, это же элементарно. Хоть это-то выучи.
1. He/She/It (он, она) - has
2. Все остальное - have

Там, где встречается имя собственное один раз (например, Lizzy), применяется 1 вариант.
1. хэз 2. хэз. 3. короче где имена там хэз, там где просто ви- мы или вэй-они, там хэв, вроде так!))))))
Елена Веревкина 1.Lizzy ..has.a doll. Wendy ..has .three dolls. They . Have..four dolls. 2. Pete . has..two dogs and Jim . has..two dogs. They Have...four dogs. 3. I Have...three big cats and Jane has...three little cats. We . Have..six cats. 4. Nick and Dick has. ..a bike. They .. Have.one bike. 5. Kate .. has.seven books. You .. Have.seven books, Kate!has

вроде так)))))
Анастасия Шафеева Нормально ответить не можешь!
1)has
has
have
2)has
have
3)have
have
4)has
have
5)have
have
Roman Gribakin
1 has, has, have
2 has, has, have
3 have, has, have
4 have, have
5 has, have
Valerij Vezans
1.Lizzy have a doll.Wendy have a dolls.They has four dolls.2.Pete has two dogs and Jim has two dogs.They has four dogs.3.I has three big cats and Jane has three little cats.We have six cats.4.Nick and Dick have a bike.5.Kate has seven books.You have seven books,Kate!-так сойдет вроде
Настя Авижень Андрюша, и тебе надо теорию подучить)) Или ты спецом написал неправильные ответы?)))