USE OF ENGLISH 3 Rent-A-Family
Mrs Sato is sad. It is her birthday, and she is alone. Her husband (1)____in 1985. Her daughter lives in another city. Her son is working. Mrs Sato goes to the telephone and (2) ______ a company in Tokyo, Japan. "Hello," a woman answers. "Hello," Mrs Sato says. "I'd like to rent a family."
"What (3) you like?" the woman asks Mrs Sato. "A son? A daughter? Some grandchildren?" "I'd like to rent a daughter a son-in-law and two (4)____," Mrs Sato says. At seven o'clock that evening four actors come to Mrs Sato's (5) — a woman, a man and two children. "Happy birthday!" the actors say. The actors stay (6)_____Mrs Sato for three hours. They talk with her, eat dinner with her and (7)____TV with her. Then they go home. Mrs Sato is happy. Mrs Sato was alone on (8)___ birthday, so she called Rent-A-Family. Rent-A-Family is a new company in Tokyo. The company sends "families" to people's houses. The families are
really actors. The actors visit (9) three hours. The cost is $1,000. Most people rent families (10)__they are lonely. Their children and grandchildren don't visit them. But some people rent families because they like the actors. One woman says, "I always argue with my son and daughter-in-law. But I (11)___argue with my rented family. My family is OK. But my rented family is (12)_____!"
Домашние задания: Другие предметы
Помогите по английскому, пожалуйста!!! Нужно вставить слова, которые подходят
1died2rings3What would you like?4children5?6with7watch8her9for?10when11never12better?
сама розбирай вот текст! -Использование английского языка 3 Rent-A-Family
Г-жа Сато грустно. Это ее день рождения, и она одна. Ее муж (1) ____ в 1985 году ее дочь живет в другом городе. Ее сын работает. Г-жа Сато идет к телефону и (2) ______ компании в Токио, Япония. "Привет, " женщина отвечает. "Привет, " говорит г-жа Сато. "Я хотел бы, чтобы арендовать семью. "
"Что (3) вам нравится? " женщина просит миссис Сато. "Сын? Дочь? Некоторые внуки? " "Я хотел бы, чтобы арендовать дочь сына в законе и двух (4) ____" говорит г-жа Сато. В семь часов вечера четыре актера пришли к миссис Сато (5) - женщины, мужчины и двух детей. "С днем рождения! " говорят актеры. Актеры остаться (6) _____ миссис Сато в течение трех часов. Они говорят с ней, поужинать с ней и (7) ____ ТВ с ней. Тогда они идут домой. Г-жа Сато счастлив. Г-жа Сато был один на (8) ___ день рождения, так что она называется Rent-A-Семья. Rent-A-Семья является новой компанией в Токио. Компания посылает "семей" в домах людей. Семьи являются
на самом деле актеры. Актеры посетить (9) за три часа. Стоимость составляет $ 1000. Большинство людей арендовать семьи (10) __ они одиноки. Их дети и внуки не посетить их. Но некоторые люди в аренду семьям, потому что они любят актеров. Одна женщина говорит: «Я всегда спорить с моей дочерью и сыном в законе. Но я (11) ___ спорить с моей съемной семьи. Моя семья в порядке. Но моя семья арендовала (12) _____!"