Домашние задания: Другие предметы
помогите сделать задание по английскому!!! пожалуйста))
раскройте скобки и вставьте слова в нужной форме!!! 1) Huge pine trees (unroot) by the storm 2) you (not allow) to buy cigarettes 3) several towns (destroy) by the eruption of the volcan 4) you ever (cheat)? 5) you (serve) in a few minutes 6) love stories always (sell) well 7) when we came home dinner (cook) 8) my neighbour car ( steal last night) 9) his winter boots(make) in germany 10) the building (ruin) by earth quake
1) Huge pine trees (have been unrooted) by the storm.
2) You (are not allowed) to buy cigarettes.
3) Several towns (have been destroyed) by the eruption of the volcano.
4) Have you ever (cheated)?
5) You (will be served) in a few minutes.
6) Love stories ARE always (sold) well.
7) When we came home, dinner (had been cooked/was being cooked.)
8) My neighbour car ( was stolen) last night.
9) His winter boots (are made) in Germany.
10) The building (have been ruined) by earth quake.
"Золотые" правила: -)
1. Предложения начинаются с заглавной буквы.
2. В конце предложения ставится знак препинания.
3. Названия стран пишутся с заглавной буквы (дабы не обидеть представителей этих стран! )
4. Если в русском время прошедшее, но нет прямого указания на прошедшее, то в английском употребляется настоящее время, то бишь - Present Perfect - вот такой пердомонокль!: -)
4) Have you ever (cheated)?
6) Love stories ARE always (sold) well.
"Золотые" правила: -)
Верь Машане не 100 процентов!!!
Какое грамматическое время использовать: настоящее или будущее?
1- were unrooted
2- are not allowed
3- were destroyed
4 - Have you ever cheated&
5- will be served
6- Love stories are always sold well
7 - had been cooked (Уже был был приготовлен) / was being cooked (Готовили, т. е. в процессе)
8 - was stolen last night
9 - are made
10 - was ruined
1- were unrooted
2- are not allowed
3- were destroyed
4 - Have you ever cheated&
5- will be served
6- Love stories are always sold well
8 - was stolen last night
9 - are made
10 - was ruined