Употребить глаголы, данные в скобках, в Past Indefinite или Past Perfect
1. My grandmother . .that she . .never . .to Moscow before. (to say, to be)
2. He . .that he . .his hat at the cloak-room. (to remember, to leave)
3. She . .that she . .a good rest at the seaside a month before. ( to write, to have)
4. The travellers . .to the hotel . .their luggage there and . .for a walk in the town. (to come, to leave, to go)
5. Yesterday I . .a letter from my friend, from whom I . .not . .for a long time. (to receive, to hear)
6. We . .in yesterday's newspaper that a group of doctors from other countries . .to Kiev to take part in a meeting of fighters for peace. (to read, to come)
Домашние задания: Другие предметы
Помогите сделать задание по английскому языку
1) said; had never been
2) remembered; had left
3) wrote; had had
4) came; left; went
5) received; had not heard
6) read; had come
2) remembered; had left
3) wrote; had had
4) came; left; went
5) received; had not heard
6) read; had come
1. My grandmother said that she has never been to Moscow before. Моя бабушка сказала, что она никогда до этого не была в Москве. 2. He remembered that he has left his hat at the cloak-room. Он вспоминал, что оставил свою шляпу в уборной. 3. She wrote that she had a good rest at the seaside a month before. Она писала, что в прошлом месяце хорошо отдохнула у моря. 4. The travellers came to the hotel, left their luggage there, and went for a walk in the town. Путешественники пришли в отель, оставили там свой багаж, и пошли гулять по городу. 5. Yesterday I received a letter from my friend, from whom I did not hear for a long time. Вчера я получил письмо от своего друга, от которого я ничего не слышал долгое время. 6. We read in yesterday's newspaper that a group of doctors from other countries came to Kiev to take part in a meeting of fighters for peace. Мы прочитали во вчерашней газете, что группа докторов из других стран приехала в Киев участвовать в заседании борцов за мир.
Надеюсь, я Вам помог! ! Удачи!