EASTER
Easter is a Christian holiday which is celebrated in March, April or sometimes May. It is celebrated in every Christian country in Europe and America. This holiday is also widespread in our country. On that day Christians remember the death of Christ and his return to life. Easter is connected in people's minds with spring. People go to church and then have a celebration dinner. The most popular symbol of Easter in all counties is the Easter egg. People paint hard-boiled eggs in different colours, deco¬rate them with pictures and present them to children and to their relatives, friends and acquaintances.
Today Easter eggs are also made of chocolate. The most popular presents for children are chocolate Eas¬ter eggs and chocolate Easter rabbits. They may be hollow or have a filling. Fillings are usually different ti¬ny toys. Both eggs and rabbits are covered with brightly coloured silver paper.
There is an old Russian tradition to bake Easter ca¬kes with raisins and prepare tasty dishes for dinner. For many years Russian people were forced to celebrate) this holiday secretly. But the tradition has survived alt; the limitations. It is widely spread not only in Russia! but also in all the countries of the former Soviet Union. Now Easter is a national holiday.
In London on Easter Sunday there is a traditional spectacular Easter Parade in Battersea Park. It is a great procession of many splendidly decorated floats, on which actors and actresses perform shows. At the back of the procession there is a best decorated float. It carries the Easter Princess and her attendants.
ПАСХА
Пасха — это христианский праздник, отмечаемый В Марте, апреле или иногда в мае. Он празднуется каждой христианской стране в Европе и Америке, также этот праздник широко распространен в нашей ране. В этот день христиане вспоминают смерть Христа и его возвращение к жизни. Пасха в сознании людей связана с весной. Люди посещают церковь и потом накрывают праздничный стол. Самый попу¬лярный символ Пасхи во всех странах — это пасхаль¬ное яйцо. Люди раскрашивают сваренные вкрутую яйца в разные цвета, украшают их картинками и дарят их детям и своим родственникам, друзьям и знакомым.
Сейчас пасхальные яйца изготавливаются также из шоколада. Самые популярные подарки для детей — это шоколадные пасхальные яйца и шоколадные пасхальные кролики. Они могут быть полыми внутри или иметь начинку. В качестве начинки обычно используются разнообразные крохотные игрушки. И яйца, и кролики упакованы в ярко раскрашенную серебристую фольгу.
Существует старая русская традиция печь пасхальные куличи с изюмом и готовить вкусные блюда да к обеду. В течение многих лет русские люди 6щ ли вынуждены отмечать этот праздник тайно. Но традиция пережила все ограничения. Она широким распространена не только в России, но также во всех странах бывшего Советского Союза. Теперь пасха является национальным праздником.
В Лондоне в пасхальное воскресенье проводится традиционный театральный Пасхальный Парад в Баттерси парке. Он представляет собой огромную процессию из великолепно украшенных низких' платформ на колесах, на которых актеры и актрисы! разыгрывают представления. Позади процессии - самая нарядная платформа. Она несет Пасхальную Принцессу и ее свиту.
Домашние задания: Другие предметы
помогите пожалуйста написать рассказ по англискому про Пасху, я уже в весь интернет облазила нечего не могу найти
Я могу помочь тебе перевести твой рассказ. но сам рассказ придумывать - фантазии мало.
ы?