4 April
J'm so excited that I can't write. Let me start from the very beginning. It с J was a beautiful autumn day and the sun was shining brightly. We got up early and left for Nottingham.
People had already started to gather around the archery butts. All the local knights, barons and their wives and families had come with their servants, pages and even their dogs. Some of them had to stand, but some had good seats. We had very good seats too. Lady Isabel always gets the best of everything: she is a very rich landowner and the sister of our Lord Bishop.
Then the contest began. It took place on a big field. At one end of the field there were targets for the archers. Each target had four rings: white in the middle (the bull's eye), then red, then black and yellow on the out side.
At the opposite end of the field stood the archers. They all tried to shoot their arrows into the middle. If someone missed the target, he had to leave.
All round the field people were watching. They cheered and shouted and groaned. There were some really good archers, and the best of them all was a tall young man in simple red clothes. He was standing very close (близко) to me, but I couldn't see his face, because he had covered it with a red hood.
I looked at the Sheriff. He was looking around nervously. "So Robin Hood isn't here," I thought, "Good for him and for us."
The contest was coming to an end. The crowd was bubbling with excitement. Now there were only two archers on the field: Gilbert the Handsome and the man in red. Every time Gilbert took a shot, he hit (попадать) the bull's eye. The man in red did the same thing. The Sheriff's servants moved the targets further away from the contestants. The man in red hit the target, and Gilbert missed (промахнулся) . He missed for the first time in the contest, but rules were rules. The man in red had won and the crowd cheered loudly.
The winner walked towards the Sheriff. When he came closer he looked at me, lifted his hood and gave me a smile. God! I recognized the smile and the man. It was the man from Sherwood Forest. He came closer and I could hear his whisper: "Your eyes are shining like (как) stars. I haven't forgotten." My cheeks blushed. I hope Lady Isabel didn't hear.
The Sheriff was angry as (когда) he gave the prize to the stranger. "Please tell us your name and lift your hood, good man," he said through his teeth, but the man just bowed and didn't say a word. Then the Sheriff stood up, came to the man and took his hood off. "Robin Hood!" somebody in the crowd cried. "Arrest him! It's Robin Hood," the Sheriff shouted.
Suddenly something strange happened. One of the knights who was sitting next to the Sheriff started to shout: "Carry the winner! Carry the winner!"
Everybody who had been watching the contest ran towards Robin Hood and lifted him in the air before the Sheriff's men could catch him. The whole place was in a big mess. Women were crying, men were shouting and arrows were flying everywhere. Robin hadn't come alone. All his Merry Men had come with him. One of them who wore a knight's clothes had already jumped on his horse and had ridden to the town gates. The others formed a circle around Robin Hood, and together they were fighting their way out of town.
Ten minutes later everything was quiet. It was clear to the Sheriff that Robin Hood had escaped again.
5 April
Cpiere's a letter from home. I have to go back home as soon as possible. What has happened?
Домашние задания: Другие предметы
Помогте, пожалуйста, текст перевести.
4 апреля
я так взволнован, что я не могу писать. Позвольте мне начать с самого начала. это я, был красивый осенний день и солнце ярко светило. Мы встали рано и уехал в Ноттингеме.
Люди уже начали собираться вокруг стрельба из лука прикладами. Все местные рыцари, бароны и их женами и семьями пришли со своими служащими, страницы и даже своих собак. Некоторые из них должен был стоять, но некоторые из них хорошие места. У нас были очень хорошие места слишком. Изабель всегда получает лучшее из всего: она очень богатого помещика и сестра Господа нашего епископа.
Тогда конкурс начался. Он проходил на большом поле. На одном конце поля были цели для лучников. Каждая целевая было четыре кольца: белый в середине (глаз быка) , то красный, то черный и желтый на наружу.
На противоположном конце поля стояли лучники. Все они пытались стрелять в своих стрел в середине. Если кто-то мимо цели, он должен был уйти.
Все вокруг поля люди смотрят. Они ликовали и кричали и стонали. Существовали некоторые действительно хорошие лучники, и лучшие из них всех был высокий молодой человек в красной одежде простого. Он стоял очень близко (близко) для меня, но я не мог видеть его лица, потому что он покрыл его с красным капюшоном.
Я посмотрел на шерифа. Он смотрел вокруг нервно. "Так Робин Гуд не здесь", я подумал: "Хорошо для него и для нас. "
Конкурс подходит к концу. Толпа кипела от волнения. Теперь есть только два лучников на поле: Гилберт Красивый и человек в красном. Каждый раз, когда Гилберт сделали снимок, он ударил (попадать) глаз быка. Человек в красном сделал то же самое. служащих шерифа переехал цели дальше от конкурентов. Человек в красном попасть в цель, и Гилберт пропустил (промахнулся) . Он пропустил в первый раз в конкурсе, но правила были правила. Человек в красном выиграл и толпа приветствовала громко.
Победитель пошел к Шериф. Когда он подошел ближе он смотрел на меня, поднял капот и дал мне улыбку. Бог! Я узнал улыбкой и человека. Это был человек из Шервудского леса. Он подошел ближе, и я мог слышать его шепот: "Твои глаза сияют, как (как) звезд я не забыл.. " Мои щеки покраснел. Я надеюсь, что Изабель не слышал.
Шериф был зол, как (когда) он дал приз незнакомец. "Расскажите, пожалуйста, ваше имя и поднимите капот, хороший человек", сказал он сквозь зубы, но человек просто поклонился и не сказал ни слова. Тогда Шериф встал, пришел к тому человеку и взял его вытяжку. "Робин Гуд! " кто-то в толпе закричал. "Арестовать! Это Робин Гуд", Шериф кричал.
Вдруг что-то странное. Один из рыцарей, сидел рядом с Шериф начал кричать: "Carry победителем Керри победителем! "
Все, кто наблюдал за конкурс побежал к Робин Гуд и поднял его в воздух, прежде чем люди шерифа могли поймать его. Тут все было в большом беспорядке. Женщины плакали, мужчины кричали и стрелы летали повсюду. Робин был не один. Все его веселые мужчины пришли с ним. Один из них, которые носили одежду рыцарский уже вскочил на коня и ехал в город воротами. Другие формируется круг вокруг Робин Гуд, и вместе они сражались их выход из города.
Через десять минут все было тихо. Было ясно, что шериф Робин Гуд бежал снова.
5 апреля
ответ на письмо из дома. Я должен вернуться домой как можно скорее. Что случилось?
5 апреля