Lately television has been criticized for being a threat to the society’s moral standards as it shows too much sex and violence. There are too many war films and, even worse, too many stories about secret agents, criminals and the police, who shoot people as if they were rabbits. Naturally a lot of people don’t want television to show sex, violence and cruelty. They say such programmes, if they have to be shown at all, should never be run at prime time or any other time when young children can see them. People also criticize bad-taste programmes where rude jokes are made or where people are made to fight over a sum of money forgetting all shame, or programmes spying on people at the most intimate moments of their lives. Such programmes give examples of humiliation and bad taste.
Some programmes are politically engaged and present the views and ideas of one group of people instead of presenting different views.
Above all most of TV viewers dislike TV commercials that can spoil the impression of a good programme by interrupting it.
Домашние задания: Другие предметы
Как читается этот текст русскими словами? Например так: swim- свим
ˈлейтли ˈтелиˌвижэн хэз бин ˈкритисайзд фо ˈбиин э срет ту зэ сэˈсайэтиз ˈморэл ˈстэндэдз эз ит шоуз ту мач секс энд ˈвайэлэнс. зеэр а ту ˈмени уо филмз энд, ˈивэн уёс, ту ˈмени ˈсториз эˈбaут ˈсикрит ˈейджэнтс, ˈкриминлз энд зэ пэˈлис, ху шут ˈпипл эз иф зей уё ˈрэбитс. ˈнэчрэли э лот ов ˈпипл доунт уонт ˈтелиˌвижэн ту шоу секс, ˈвайэлэнс энд ˈкруэлти. зей сей сач ˈпроугрэмз, иф зей хэв ту би шоун эт ол, шуд ˈневэ би ран эт прайм тайм ор ˈени ˈазэ тайм уэн ян ˈчилдрэн кэн си зем. ˈпипл ˈолсоу ˈкритисайз бэд-тейст ˈпроугрэмз уээ руд джоукс а мейд о уээ ˈпипл а мейд ту файт ˈоувэр э сам ов ˈмани фэˈгетин ол шейм, о ˈпроугрэмз ˈспайин он ˈпипл эт зэ моуст ˈинтимит ˈмоумэнтс ов зеэ ливз. сач ˈпроугрэмз гив игˈзамплз ов хьюˌмилиˈейшн энд бэд тейст.
сам ˈпроугрэмз а пэˈлитикэли инˈгейджд энд ˈпрезнт зэ вьюз энд айˈдиэз ов уан груп ов ˈпипл инˈстед ов приˈзентин ˈдифрэнт вьюз.
эˈбав ол моуст ов ˌтиˈви ˈвьюэз дисˈлайк ˌтиˈви кэˈмёшэлз зэт кэн споил зи имˈпрешн ов э гуд ˈпроугрэм бай ˌинтэˈраптин ит.
Лайтли теливижон хэз бин критикзед фо би-инг э треат ту зе сокесети моралъ стандарс эс ит шоус туу мачь секс энд вьёлэнс. Зеар а туу мани во филмс энд ворс.... дальше сам.
Корбен Далас
ааа (ну пожаалуйста! ((вы мне так поможете!!!.