Домашние задания: Другие предметы

Нужно по английскому к тексту задать 8 вопросов к тексту.

I am a theatre lover. As for me, i prefer drama to all other theatres, but i like opera and musical comedy too. I don't go to the theatre very often. When i decide to visir a theatre i usually book tickets beforehand. The best seats in the theatre are in the stalls,in the dress circle,and the upper-circle. Boxes,of course,are the most expensive. I like to sit in the dress-circle, because we can see the stage very well from there and the tickets are not very expensive, besides, i like to see both classic and modern plays by Russian and foreing playwrights. I saw, for example, "The Cherry Orchard", "The Three Sisters" by Chekhov(Чехов) and several dramas by Ostrovsky. Several years ago i saw "Othello" and "Hamlet" by Shakespeare.
I liked the plays very much.
I remember when we came to the theatre to see "Hamlet" we saw a sing at the entrance saying "House Full". Many people were standing at the theatre asking for an extra ticket. We left our coats in the cloak-room and bought a programme from the osher. We wanted to know what the cast was.
In the hall boxes, dress circle and balconies were overcrowded. The actors played very well. We liked the performance, it was a great success with the public.

Задать 8 вопросов, ответы на которые должны содержаться в тексте. Помогите, пожалуйста
Where do i prefer to seat in theatre?
When do i decide to book a ticket?
Who did write a composition "Hamlet" and "Othello"?
Which are places the most expensive?
What genre am i prefer in theatre?
Did many peoples ask for a extra ticket when it was "House Full"?
How was actor's playing when we came to see "Hamlet"
Did i enjoy perfomance on my last theatre visit?
Elena Angeli
Лучший ответ
What do I prefer? Where are the best seats in the theatre? Where were many people standing?
What i prefer? What i love? What i saw several years ago? What we wanted to know? How play the actors? What was in the hall boxes? Do they like the perfomance? Could i know what should to do?
Dagos Ужасссс! Ошибок!!!
Лентяй, у Гугл есть переводчик, введи туда вопрос на русском- он переведет.
Сверхразумы, копируют сообщение и вставляют под своё.
Они перевод написали, придумай вопросы к тексту (По-русски), А потом переведи вопросы свои на английский.
Nastya Polyakova
Вот перевод
В театре.
В моем городе не так много театров, но все они очень популярны среди населения. Я тоже любитель театра.
Что касается меня, я предпочитаю драматический всем другим театрам, но я также люблю оперу и музыкальную комедию.
Я никогда не забуду мой первый визит в Театр оперы и балета. Мой друг и я хотели посмотреть знаменитый балет Чайковского “Лебединое озеро”. Мы купили билеты заранее, и пришли в театр за полчаса до шоу. Ровно в 7 началось представление. С первой же минуты я был глубоко впечатлен всем, что видел на сцене. Костюмы были хороши. Танцы и музыка были захватывающими. Балет показался мне сказкой. Я никогда не видел ничего прекраснее. Мой друг и я наслаждались каждой минутой. Когда занавес опустился в конце спектакля, раздался взрыв аплодисментов. Казалось, что этому не будет конца. Танцоров вызывали снова и снова . Им подарили большие букеты цветов. Мы также аплодировали с энтузиазмом. Спектакль имел большой успех.
Вот перевод
В театре.
Вот перевод
В театре.
1. What are the best seats in the theatre?
2. What seats are the most expensive?
3. What plays by Chekhov did I see?
4. Why do I like to sit in the dress circle?
5. What plays by Shekespeare did I see several years ago?
6. How did the actors play?
7. Did we like the performance?
8. Was "Hamlet" a great success with the public?
Вот перевод
В театре.
ну ты переведи и подумай какой вопрос ты хочешь задать
Никита Бареев Это я сделала в первую очередь, но Гугл переводчик по-своему переводит тексты и предложения и не факт, что это удовлетворит педагога. Она у нас обычно замечает сразу тех, кто с "леньтяйкой" работал. Я в английском ноль, но к контрольной работе хочу подготовиться хорошо, выучить эти вопросы и их еще отрицательными надо сделать, но, к счастью, я усвоила этот раздел с вопроса на отрицание.
Вот перевод
В театре.
RFGG FfSDGRD sfgva h ggaFFHADGVgfhsf hjrg fgfs sghtEJYSFHJSFH JKSAFHGFDH RYTIXVB FGHJLSFH
Вы все переводите неправильно. Первое предложение переводится как "Я-любитель театра", а не как "в театре."