HOLIDAYS IN RUSSIA
There are dates and events in the life of our country that are memorable to every Russian citizen. The dates of this kind are: Victory Day, May Day, Constitution Day, the Women's Day, the Day of Sovereignty of the Russian Federation. These are national holidays, people do not work on these days. The most memorable date is the Victory Day which is celebrated on May 9 to commemorate the Victory of the Russian troops over the Nazi invaders. Love for freedom has been a national character of the Russian people. No enemy has been able to conquer our country. When Russia was attacked by the enemy, the Russian people rose up in defence of their Motherland.
May Day is regarded as the day of solidarity of the workers of the world and commemorates the tragic events of the years 1884 — 1888 in Chicago when the workers were fighting for their rights.
Recently new national holidays have appeared. They are ^Christmas and Easter. They are of religious origin.
In Russia Christmas is celebrated on January 7. In Europe and in the USA it is marked on December 25. On Christmas people celebrate the birth of Jesus Christ. Easter symbolizes the Revival of Jesus Christ. For the greater part of people of our country these holidays have lost their religious significance and are the days of family reunion, relax and happiness.
There is one more holiday which is loved by adults and children. This is New Year, with a New Year Tree, bells, presents, Grandpa Frost, European Santa Claus.People believe that a miracle is a must on this day. New Year's celebrations receive widespread coverage by mass media.
On the New Year night people go to a dance, visit their friends or stay at home and watch TV. Party-goers enjoy a hearty meal.
Now January 1 is a national holiday, fortunately for those who like to celebrate most of the night.
Есть даты и события в жизни нашей страны, которые запоминаются каждым гражданином России. Даты такого рода: День Победы, День мая, День Конституции, женский день, День суверенитета Российской Федерации. Это национальные праздники, люди не работают в эти дни. Самая памятная дата является День Победы, который отмечается 9 мая в честь победы русских войск над немецко-фашистскими захватчиками. Любовь к свободе была национальным характером русского народа. Ни один враг не смог покорить нашу страну. Когда Россия подверглась нападению со стороны противника, русский народ встал на защиту своей Родины.
Первомай считается днем солидарности рабочих всего мира и в память о трагических событиях годы 1884 - 1888 в Чикаго, когда рабочие боролись за свои права.
В последнее время появились новые национальные праздники. Это Рождество и Пасха. Они имеют религиозное происхождение.
В России Рождество празднуется 7 января В Европе и в США отмечается 25 декабря на Рождество люди празднуют рождение Иисуса Христа. Пасха символизирует возрождение Иисуса Христа. Для большей части людей нашей страны эти праздники утратили свое религиозное значение и являются дни воссоединения семьи, отдыха и счастья.
Существует еще один праздник, который любят взрослые и дети. Это Новый год, с новогодней елкой, колоколами, подарками, Дедом Морозом, Европейский Санта Клаус. Люди полагают, что чудо является обязательным в этот день. Празднование Нового года получают широкое освещение в средствах массовой информации.
В новогоднюю ночь люди идут на танцы, посетить своих друзей или остаться дома и смотреть телевизор. Тусовщики насладиться обильной едой.
Сейчас 1 января является национальным праздником, к счастью для тех, кто любит, чтобы отпраздновать большую часть ночи.
Домашние задания: Другие предметы
СРОЧНО!!! Сочинение по английскому. Тема: написать о празднике в нашей стране Желательно с переводом.